Uber má v Praze 250 tisíc registrovaných klientů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Alternativní taxislužba Uber má za dva roky působení v Praze čtvrt milionu registrovaných cestujících. Stoupá i počet řidičů, kteří mobilní aplikaci původem z USA používají jako práci.
Ze statistik Uberu vyplývá, že jeho řidiči za první rok uskutečnili čtvrt milionu jízd a letos násobně více, oznámil v úterý ředitel firmy Uber pro střední a východní Evropu Robie Khazzam.
Uber v Česku podniká od srpna 2014 a figuruje podle svého vyjádření jako prostředník zajišťující zájemcům takzvanou smluvní přepravu, nikoliv taxislužbu. To ale ve svém rozhodnutí zpochybnil jak pražský magistrát, tak ministerstvo dopravy. Podle úřadů pro vozy Uberu platí podobně jako pro jiná vozidla taxi povinnost jezdit s viditelným označením taxi a úředně schváleným taxametrem.
Pražský magistrát řidiče alternativních taxi pravidelně kontroluje a pokutuje. Magistrát loni informoval, že firma zablokovala pro další užití v aplikaci platební karty, které úředníci používají. Podle mediálního zástupce Uber Martina Maruniaka firma ale nikdy karty úředníků magistrátu cíleně nezablokovala. Aktuální vyjádření magistrátu ČTK shání.
Hlavní ekonom společnosti Roklen Lukáš Kovanda regulaci Uberu kritizoval. „Jediným řešením sporu s tradičními taxislužbami je uvolnit regulaci zaběhlého systému taxi na úroveň Uberu,“ řekl na tiskové konferenci. Veškerá kontrola je v případně aplikací umožňujících smluvní přepravu na cestujícím – cenu zná předem, může si na mobilním telefonu kontrolovat trasu a řidiče po jízdě veřejně zhodnotit, dodal Kovanda.
Konkurenční aplikace českého původu Liftago působící v metropoli od konce roku 2012 má více než 200.000 uživatelů. V Praze fungují dále například upTaxi, Hopin nebo WunderCar. Objednání taxi přes mobil umožňují i některé tradiční taxislužby.
Uber, který vznikl v roce 2009 v San Francisku, má za sebou rychlou expanzi po celém světě. V současné době působí v 500 městech. V řadě světových měst Uber narazil na protesty taxikářů, zákazy a regulační omezení. Připravovaná novela českého silničního zákona má umožnit nově postihovat za přestupky nejen řidiče, ale i zprostředkovatele, tedy provozovatele aplikací. Navrhuje také zprostředkovatelům povinnost vést kompletní evidenci všech jízd.
Celosvětově zaznamenal Uber v prvním pololetí letošního roku ztrátu asi 1,3 miliardy dolarů (31 miliard Kč).