Finanční poradce svážou nová pravidla. Pojistky mají být výhodnější

Finanční poradce svážou nová pravidla. Pojistky mají být výhodnější

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ani ne za měsíc se začne regulovat odměňování pojišťovacích zprostředkovatelů a finančních poradců. Nová pravidla se dotknou provizí v případě životních pojistek, které se dosud vyplácely při podpisu smlouvy, a to až ve výši dvojnásobku ročního pojistného. Nově by se měly vyplácet postupně v průběhu pěti let, po tuto dobu by tak byl zprostředkovatel za svou práci odpovědný.

Zákonodárci tím chtějí omezit uzavírání pro klienty nevýhodných smluv i jejich přetáčení. Podle odborníků však zákon lidem nenabízí takovou ochranu, jak by se na první pohled mohlo zdát.

„Zákon může skutečně omezit problematické přepojišťování tzv. spořících smluv v prvních pěti letech. Bohužel regulace negativně zasáhne rizikově zaměřená pojištění, kde může být pro většinu klientů výhodné změnit pojišťovnu po několika letech, podobně jako například u povinného ručení. Tomu nyní zákon bude nepřímo bránit, což vnímáme jako úlitbu pojišťovnám a opatření poškozující klienty,“ uvedl deníku Echo24.cz předseda Unie společností finančního zprostředkování a poradenství Jiří Šindelář.

Obdobně jako vyplácení provizí mají pojišťovny do pěti let rozložit také pořizovací náklady smlouvy. Klientům to má v případě předčasného ukončení pojistky zaručit, že dostanou nazpět alespoň nějaké vložené peníze. Dosud se jim totiž nevrátilo téměř nic. Podle Šindeláře to však některé pojišťovny už dnes obcházejí a zavádí poplatky za předčasné ukončení smlouvy.

„Pořizovací náklady by měly být klientům strhávány v průběhu pěti let. Cílem je, aby klient při předčasném zrušení smlouvy dostal zpět alespoň nějaké peníze, i z vratky provize. Pojišťovny ale již nyní uplatňují poplatky, které obcházejí definici pořizovacích nákladů a které klientovi při předčasném ukončení strhnou, takže stejně dostane zpět méně nebo žádné peníze,“ doplňuje šéf profesní asociace.

Za problematický produkt je označováno hlavně investiční životní pojištění. Podle asociace sdružující finančně poradenské firmy se uzavírá čím dál tím méně. Pojišťovna Allianz dokonce jeho prodej již ukončila. Budoucnost v něm nevidí ani další společnosti. „Investiční životní pojištění byl velmi úspěšný produkt, avšak dnes se prodává jako nepravé rizikové životní pojištění. Většina pojistného jde na rizikovou složku. Proto budoucnost vidíme v rizikovém životním pojištění,“ popsal mluvčí Kooperativy Milan Káňa.

K omezení výše provize nedojde

Kabinet Bohuslava Sobotky si od vládního návrhu slibuje, že zamezí současné praxi některých finančních poradců a dalších pojišťovacích zprostředkovatelů. Ti po několika letech přesvědčí klienta, aby dosavadní pojišťovací smlouvu zrušil a uzavřel smlouvu novou. Díky tzv. přetočení smlouvy získají další provizi, aniž by museli po uběhnutí určité lhůty vracet tu původní.

Zpravidla se jednalo o tři roky. Za svou práci tak nově budou ručit ze zákona o dva roky déle. Pokud klient pojistku vypoví předčasně, vrátí poradce stejně jako doposud poměrnou část odměny za zprostředkování pojistky. Regulace se týká pouze životních pojistek včetně těch rizikových. Vyplácet se mohou buď při pojistné události, dožití se určitého věku nebo při výplatě odkupného.

Nedojde naopak k omezení výše provizí. Zastropovat ji chtěl na 150 procentech ročního pojistného původně poslanec Ladislav Šincl (ČSSD), který se kvůli tomu dostal loni v červnu do konfliktu s ministrem financí Andrejem Babišem. Jeho návrh na omezení provizí ani následné kompromisní řešení nakonec neprošlo.

Podle České asociace pojišťoven by to mělo vést zprostředkovatele k dlouhodobé péči o klienty a ochraně jejich zájmů. Někteří odborníci však upozorňují, že by se mohla nekalá praxe přetáčení smluv pouze oddálit. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) vládní návrh již dříve označil za kompromisní řešení dlouhých debat, které se ohledně odměn zprostředkovatelů vedou již několik let.

8. listopadu 2016