Zemanovu nekampaň zahájila manželka Ivana. Podpis a rychle pryč
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zemanova „nekampaň“ na obhajobu prezidentského postu v pondělí odstartovala. Jako první petiční arch podepsala jeho manželka Ivana, která bude zároveň šéfkou petiční akce „Zeman znovu“. Elegantně oděná s makeupem, který vypadal, že přečká všechny nástrahy předvolebního období, v pondělí dopoledne předstoupila před novináře a s lehce třesoucím se hlasem prohlásila, že si váží Zemanovy pracovitosti, odvahy a zodpovědnosti.
Sběr podpisů by měl podle předsedy Strany práv občanů (SPO) Jana Veleby, v jehož sídle k oficiálnímu zveřejnění petiční akce došlo, odstartovat již 2. května. Jde však pouze o krajská města, v těch menších nad 5 tisíc obyvatel by sběr podpisů měl začít až koncem května. „Jsem velmi rád, že prezident Miloš Zeman se rozhodl kandidovat a jsem rád, že mu můžeme pomoci se sběrem podpisů i nyní, stejně jako před čtyřmi lety,“ prohlásil Veleba na tiskové konferenci.
Právě tato města nad 5 tisíc obyvatel stihl Miloš Zeman podle svých vlastních slov během čtyř let všechna objet a popovídat si zde s lidmi na náměstích. Svou kandidaturu Zeman veřejnosti oznámil 10. března, již tehdy tvrdil, že nepovede žádnou osobní kampaň a nebude se ucházet o podporu žádné politické strany. Na druhou stranu ale řekl, že vítá když sami přijdou s nabídkou pomoci. Svým příznivcům prý věří.
„S pokorou, která mi není vůbec vlastní, nechávám osud v rukou občanů,“ řekl tehdy Zeman. Zavázal se také, že se nebude účastnit televizních a rozhlasových debat se svými protikandidáty. Jeho kritici ale argumentují tím, že Zeman vede svou „kampaň“ v podstatě od té doby, co byl zvolen.
Je to právě SPO, která v roce 2014 ze svého názvu vypustila Zemanovci a která Zemana aktivně podporovala již v minulé přímé prezidentské volbě. Není proto překvapením, že právě na půdě této strany zazněly oficiální informace o zahájení sběru podpisů. Za tutéž stranu v krajských volbách 2016 zároveň kandidoval i hradní kancléř Zdeněk Mynář, Zemanův klíčový poradce Martin Nejedlý či zástupce ředitele Odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky Vladimír Kruliš.
Zeman znovu
Zemanovu petiční akci „Zeman znovu“ symbolicky prvním podpisem odstartovala jeho žena Ivana s tím, že byla oslovena svými přáteli a chce Zemanovi oněch 50 tisíc potřebných hlasů pomoci nasbírat. „Vážím si svého muže, vážím si toho, že byl zvolen v přímé volbě, vážím si jeho pracovitosti a odvahy říkat i nepopulární věci a toho, že už od počátku se ve své funkci choval zodpovědně. Nikdy jsem nepochybovala o tom, že mu šlo o prosperitu této země,“ řekla Zemanová na tiskové konferenci.
Poté za pozorného dohledu Martina Nejedlého, Vladimíra Kruliše a Vratislava Mynáře zpovzdálí podepsala arch a bez jakéhokoliv dalšího komentáře zmizela novinářům, dychtících po reakci, z očí.
Podpisy už sbírá i Drahoš
Sběr podpisů dnes zahájil také další nestranický kandidát na prezidenta Jiří Drahoš. Jeho tým zatím podle informací Jakuba Holase z Drahošova volebního týmu podporovatelům rozesílá archy. První dobrovolníci podle něj vyrazí do ulic během několika příštích dnů.
Drahoš v neděli na svém Facebooku napsal, že řada lidí vyjádřila zájem zapojit se do prezidentské kampaně a pomoci se sběrem podpisů. Zahájení v den svátku sv. Jiřího označil za symbolické. „Vnímám toto datum jako závazek bojovat stejně statečně i čestně jako patron rytířů nebo vojáků,“ poznamenal. Dobrovolníky vyzval, aby se zaregistrovaly na jeho webových stránkách.
Kandidáti na prezidenta musí shromáždit alespoň 50 000 podpisů. Podle novely zákona musí podporovatelé kandidátů na nominační petici nově připsat ke jménu i číslo občanského průkazu či pasu. Změna má omezit možnost vyřazení kandidátů kvůli neuznaným podpisům. Další z prezidentských kandidátů Michal Horáček začal shánět podporu lidí o Velikonocích a lékař a aktivista Marek Hilšer v polovině března.