„Obnovte trest smrti, a s rozhovory je konec,“ vzkazuje Juncker Turkům
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker prohlásil, že plánované znovuzavedení trestu smrti v Turecku bude znamenat, že přístupové rozhovory s Tureckem skončí. Zprávu přinesl server Politico s odkazem na rozhovor Junckera v německém deníku Rheinischen Post.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se již několikrát vyslovil, že se zavedení trestu smrti zvažuje. Poprvé se tak vyjádřil již 17. července, tedy tři dny po nepovedeném pokusu o převrat. Od té doby se Erdogan této myšlenky nevzdal, o obnovení hrdelního trestu hovořil např. v březnu tohoto roku. Trest smrti byl v Turecku zrušen v roce 2004, jako součást vstřícných kroků Ankary v rámci vyjednávání o vstupu země do Evropské unie.
Pro Junckera znamená trest smrti červenou linii, za kterou EU nepůjde. Vztahy mezi EU a Tureckem jsou přitom napjaté. EU má s Tureckem uzavřenou migrační dohodu, na jejímž základě Turecko nepouští do Evropy imigranty. Turci však již několikrát vyhrožovali, že dohodu vypoví, pokud EU nesplní podmínky, které z dohody vyplývají, včetně bezvízového styku. Erdogan ale také už několikrát prohlásil, že za současných podmínek Turecko o vstup do EU nestojí.
Erdogan vkládá určité naděje do nově zvoleného francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, jehož vítězství označil za naději pro budoucnost EU. Turecký lídr, jehož vztahy s evropskými politiky se zhoršily v souvislosti s nedávným referendem o posílení jeho pravomocí, s Macronem hovořil o důležitosti zlepšení vztahů unie a Turecka. Oba politici se podle Reuters shodli na tom, že se sejdou během květnového summitu NATO v Bruselu.