Sarin v Sýrii? Podle aktivistů zabil desítky lidí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vzdušné nálety, které se odehrály v úterý o půl sedmé ráno v provincii Idlib ve městě Chán Šajchún zabily nejméně 58 lidí, včetně 11 dětí. Podle Idlibského mediálního centra (EMC), které komunikuje se zasahujícími lékaři, se jedná o toxický plyn, způsobující udušení, zvracení a ztrátu vědomí, pravděpodobně o sarin, chemickou zbraň s nervově paralytickými účinky.
O původci útoku se ale stále vedou spekulace. Národní koalice sil revoluce a syrské opozice vydala tiskové prohlášení, ve kterém za pachatele označuje režim Bašára al-Asada, státní armáda však použití chemických zbraní odmítla. Podle lékařů se nemohlo jednat o chlór, který byl už dříve při náletech několikrát použit, protože tomu neodpovídá vážnost zdravotních následků.
Pozor, následující video obsahuje drastické záběry.
Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) také mluví o útoku ze strany oficiálního režimu a jeho spojenců. Ruské ministerstvo obrany popřelo, že by mělo na místě přítomné své letecké jednotky. Německé ministerstvo zahraničních věcí se vyjádřilo, že není možné naplno důvěřovat SOHR, která sídlí v exilu ve Velké Británii a má své vlastní politické cíle. Počet zraněných nelze zatím s jistotou určit.
58 people, including 11 children, have been killed in #Syria in what appears to be a gas attack by gov’t planes. https://t.co/aeDZR2jznA pic.twitter.com/kPiu4xZ0km
— Jim Roberts (@nycjim) April 4, 2017
Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault v úterý ráno požádal o svolání mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN, k útoku se vyjádřila také Federica Mogherini, šéfka diplomacie EU, odpovědnost dle ní nese syrský režim. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan hovořil o útoku s Vladimirem Putinem a taktéž jej odsoudil.
Naposledy v únoru zveřejnila organizace Human Rights Watch (HRW) zprávu, podle které syrské vládní vrtulníky opakovaně shazovaly na obytné čtvrti barely s chlórem v boji o Aleppo. Použití zakázaných toxických zbraní v syrské válce, která trvá od března roku 2011, není ničím novým. Organizace spojených národů měla nakročeno udělit režimu sankce za jejich údajné užití, návrh byl ale vetován Čínou a Ruskem. Rusko bylo na straně oficiálního režimu i v dřívějších spekulacích o chemických útocích, například po útoku na oblast Ghúta v srpnu 2013.