Nálety na Sýrii

Sarin v Sýrii? Podle aktivistů zabil desítky lidí

Nálety na Sýrii
Sarin v Sýrii? Podle aktivistů zabil desítky lidí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vzdušné nálety, které se odehrály v úterý o půl sedmé ráno v provincii Idlib ve městě Chán Šajchún zabily nejméně 58 lidí, včetně 11 dětí. Podle Idlibského mediálního centra (EMC), které komunikuje se zasahujícími lékaři, se jedná o toxický plyn, způsobující udušení, zvracení a ztrátu vědomí, pravděpodobně o sarin, chemickou zbraň s nervově paralytickými účinky.

O původci útoku se ale stále vedou spekulace. Národní koalice sil revoluce a syrské opozice vydala tiskové prohlášení, ve kterém za pachatele označuje režim Bašára al-Asada, státní armáda však použití chemických zbraní odmítla. Podle lékařů se nemohlo jednat o chlór, který byl už dříve při náletech několikrát použit, protože tomu neodpovídá vážnost zdravotních následků.

Pozor, následující video obsahuje drastické záběry.

Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) také mluví o útoku ze strany oficiálního režimu a jeho spojenců. Ruské ministerstvo obrany popřelo, že by mělo na místě přítomné své letecké jednotky. Německé ministerstvo zahraničních věcí se vyjádřilo, že není možné naplno důvěřovat SOHR, která sídlí v exilu ve Velké Británii a má své vlastní politické cíle. Počet zraněných nelze zatím s jistotou určit.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault v úterý ráno požádal o svolání mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN, k útoku se vyjádřila také Federica Mogherini, šéfka diplomacie EU, odpovědnost dle ní nese syrský režim. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan hovořil o útoku s Vladimirem Putinem a taktéž jej odsoudil.

Naposledy v únoru zveřejnila organizace Human Rights Watch (HRW) zprávu, podle které syrské vládní vrtulníky opakovaně shazovaly na obytné čtvrti barely s chlórem v boji o Aleppo. Použití zakázaných toxických zbraní v syrské válce, která trvá od března roku 2011, není ničím novým. Organizace spojených národů měla nakročeno udělit režimu sankce za jejich údajné užití, návrh byl ale vetován Čínou a Ruskem. Rusko bylo na straně oficiálního režimu i v dřívějších spekulacích o chemických útocích, například po útoku na oblast Ghúta v srpnu 2013.

, mg

Diskuze

Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.

4. dubna 2017