‚Šlachtova zpráva by se měla odtajnit. Dochází zbytečně k manipulacím‘
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zpráva Roberta Šlachty, která má dokazovat údajné napojení policejních špiček na lidi z kriminálního prostředí, by se měla odtajnit. Sněmovní vyšetřovací komisi k reorganizaci policie to ve čtvrtek navrhne poslanec TOP 09 Daniel Korte. Předešlo by se tak podle něj „účelovým a manipulativním“ únikům informací, které postupně zveřejňuje deník MF Dnes ministra financí Andreje Babiše (ANO). S tím souhlasí i exšéf protimafiánského útvaru. Úniky informací z trestních řízení prošetřuje GIBS.
„Nevidím jinou obranu. Je zřejmé, že z prostředí komise informace neunikly, na její hlavu to ale stejně padá. Médiím jsou podsouvány manipulativním způsobem účelové střípky informací. Navrhnu to jako téma, abychom o tom na komisi hovořili,“ řekl serveru Echo24.cz a Echo Prime člen komise za TOP 09 poslanec Daniel Korte.
S tím, že by se dokument měl zveřejnit, souhlasí i sám Šlachta, který po dobrovolném odchodu z čela Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zakotvil pod Andrejem Babišem na Celní správě. „Já jsem jednoznačně pro návrh pana Korteho. Jak se bude zpráva vykládat, už je věc druhá,“ komentoval pro Echo24.cz a Echo Prime bývalý šéf protimafiánského útvaru.
Zatím není jasné, zda by to bylo vůbec možné. Podle Korteho ale zpráva není v režimu utajení. Koncipována byla navíc tak, aby ji Šlachta spolu s bývalým vedoucím ostravské expozitury ÚOOZ Jiřím Komárkem mohl přednést před sněmovním bezpečnostním výborem. „Právní stránku věci teď neznám, budu to konzultovat s právníky. Samozřejmě velmi ožehavé jsou informace z probíhajících vyšetřování,“ pokračoval Korte.
Více než čtyřicetistránková zpráva, pod kterou je podepsán Šlachta s Komárkem, leží podle předsedy komise poslance Pavla Blažka (ODS) zabezpečená v jedné ze sněmovních místností a je k dispozici členům komise k prostudování. Další vyhotovení má u sebe prý olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Dokument by měl mít k dispozici ale také deník MF Dnes, který postupně informace ze spisu publikuje.
Úniky informací se zabývá GIBS
Kdo za únikem stojí, není zřejmé. Předseda komise Blažek se nechal slyšet, že informace tečou od státních zástupců či od policie. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová to odmítla komentovat s tím, že tyto informace nemá a nechce spekulovat. Za bývalé elitní detektivy nařčení odmítl Šlachta.
„Proč bych to dělal? Proč by to dělal pan Komárek? Já zprávu ani nemám v ruce, nemám ji u sebe, to bych byl blázen. Do večera jsem vypovídal před komisí a už nad ránem mi volali a psali novináři a věděli, co jsem komisi řekl, nebo neřekl,“ dodal Šlachta s tím, že některé věci, které zazněly v médiích, ani on sám nevěděl.
Úniky informací z trestních spisů se zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Zda jde přímo o reakci na Šlachtovu zprávu, úřad nevyloučil. „Mohu pouze potvrdit, že GIBS provádí šetření a prověřování úniků informací z trestních řízení, i do médií, ale nelze potvrdit zda se jedná o úniky z tzv. Šlachtovy zprávy, neboť inspekce tuto zprávu nemá k dispozici a nezná její skutečný obsah,“ uvedla serveru Echo24.cz mluvčí Radka Sandorová.
Způsob, jak se nakládá s citlivými informacemi ze Šlachtovy zprávy, také vyvolává otázky po postoji Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Zda věc prověřuje, odmítl komentovat. Podle úřadu je „využívání“ informací z trestních spisů primárně záležitostí toho, kdo je spravuje. Mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej však tvrdí, že nově vzniklý útvar obsah zprávy nezná, tudíž se k tomu nemůže vyjádřit. Oběma bývalým detektivům současně i po odchodu do civilu zůstává bezpečnostní prověrka.
K výslechu jde Tuhý i Laube
Dokument podle MF Dnes obsahuje řadu odposlechů z vyšetřovaných kauz, které mají mimo jiné dokazovat, že cílem policejní reorganizace bylo odstřelit právě Roberta Šlachtu. Osvětluje také údajně výroky Jiřího Komárka na účet policejního prezidenta Tomáše Tuhého ohledně „brutálního úniku informací“, který se měl týkat vyšetřování údajně zmanipulovaných IT zakázek. Podle deníku však proti Tuhému i dalším strůjcům sloučení elitních útvarů – policejnímu náměstkovi Zdeňku Laubemu a ministrovi vnitra Milanu Chovancovi – chybí přímé důkazy.
Vyšetřovací komise se kvůli reorganizaci policie, která odstartovala 1. srpna, sejde k výslechům již podruhé. Po několika hodinovém výslechu olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana a exšéfa ÚOOZ Roberta Šlachty přijde ve čtvrtek na řadu Jiří Komárek, dále komise vyslechne policejního prezidenta Tomáše Tuhého, jeho náměstka Zdeňka Laubeho a exředitele protikorupční policie Jaroslava Vilda, dnes náměstka ředitele Národní centrály proti organizovanému zločinu.
Sloučení elitních policejních útvarů vyvolalo roztržku v koalici. Ministr vnitra Milan Chovanec nakonec reorganizaci policie podepsal i přes odpor koaličního hnutí ANO v čele s ministrem financí Andrejem Babišem. Podle něho bylo cílem vzniku nové centrály zbavit se Roberta Šlachty. Obával se také, že dojde k zastavení vyšetřování závažných kauz.
Šlachta z čela ÚOOZ odešel k poslednímu červnu dobrovolně kvůli nesouhlasu s policejní reorganizací. Na začátku srpna dostal nabídku z Celní správy, pokud projde výběrovým řízením, stane se náměstkem pro pátrání. Šlachta čtyřicetistránkovou tajnou zprávu o údajných odposleších a propojení politiků a byznysmenů s policisty předal sněmovní vyšetřovací komisi 29. července.