Reakce na imigrační výnos

Soudy v New Yorku i Bostonu se vzepřely Trumpovu výnosu

Reakce na imigrační výnos
Soudy v New Yorku i Bostonu se vzepřely Trumpovu výnosu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Lidé, kteří uvízli na letištích v Bostonu a New Yorku, nemohou být v nejbližších několika dnech zadrženi či vyhoštěni ze země. Rozhodly o tom soudy, které se tak postavily svými výroky proti prezidentskému výnosu Donalda Trumpa. Výnos zakazuje vstup lidem ze sedmi zemí, kde převažují muslimové. Žaloby chystají další města a organizace.

Krátce poté, co Trumpovo nařízení vstoupilo v platnost, se soudy začaly zabývat žalobami na neústavnost výnosu. Vyhověly například stěžovatelům z bostonského letiště Logan Airport, kde stejně jako na jiných letištích uvízlo mnoho lidí v tranzitním prostoru a nesměli vstoupit na území Spojených států. Soud rozhodl, že v dalších sedmi dnech nesmí být lidé, kteří mají právo vstoupit do Spojených států, zadrženi nebo vyhoštěni. Podle soudu mají lidé se schváleným statusem uprchlíka, držitelé platných víz i dlouhodobí rezidenti nárok na stejnou ochranu, píše CBS Boston.

Logan Airport bylo jedno z amerických letišť, kde probíhaly protesty proti novému nařízení Donalda Trumpa. Výnos totiž zastihl úřady nepřipravené a na letištích tak uvázly rozdělené rodiny, stálí obyvatelé, profesoři či pracovníci firem ve Spojených státech. Podle amerických médií se na americká letiště začali sjíždět právníci a advokáti, kteří nabízí lidem bezplatnou právní pomoc.

Protest na Logan Airport v Bostonu. - Foto: Twitter / Katie Bayerl / @katiebayerl

Soudnímu rozhodnutí ve státě Massachusetts, kde se Boston nachází, předcházel již soud v New Yorku, který rovněž rozhodl, že lidé v tranzitních zónách na letištích nesmí být ze země vyhoštěni, pokud jsou držiteli platných víz. Podle CNN podobná rozhodnutí přijaly i soudy ve státech Virginia a Washington.

Trumpův exekutivní příkaz pozastavil na 120 dnů program Spojených států pro přijímání uprchlíků a do odvolání zakázal vstup do USA migrantům ze Sýrie. Příkaz na 90 dnů zakázal vstup do USA lidem z Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu, tedy zemí, kde drtivou většinu obyvatelstva tvoří muslimové. Rozhodnutí vyvolalo bouřlivou reakci z celého světa, mnoho světových lídrů i bývalý prezident Barack Obama výnos odsuzují.

, ly

Diskuze

Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.

31. ledna 2017