Reakce na imigrační výnos

Soudy v New Yorku i Bostonu se vzepřely Trumpovu výnosu

Reakce na imigrační výnos
Soudy v New Yorku i Bostonu se vzepřely Trumpovu výnosu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Lidé, kteří uvízli na letištích v Bostonu a New Yorku, nemohou být v nejbližších několika dnech zadrženi či vyhoštěni ze země. Rozhodly o tom soudy, které se tak postavily svými výroky proti prezidentskému výnosu Donalda Trumpa. Výnos zakazuje vstup lidem ze sedmi zemí, kde převažují muslimové. Žaloby chystají další města a organizace.

Krátce poté, co Trumpovo nařízení vstoupilo v platnost, se soudy začaly zabývat žalobami na neústavnost výnosu. Vyhověly například stěžovatelům z bostonského letiště Logan Airport, kde stejně jako na jiných letištích uvízlo mnoho lidí v tranzitním prostoru a nesměli vstoupit na území Spojených států. Soud rozhodl, že v dalších sedmi dnech nesmí být lidé, kteří mají právo vstoupit do Spojených států, zadrženi nebo vyhoštěni. Podle soudu mají lidé se schváleným statusem uprchlíka, držitelé platných víz i dlouhodobí rezidenti nárok na stejnou ochranu, píše CBS Boston.

Logan Airport bylo jedno z amerických letišť, kde probíhaly protesty proti novému nařízení Donalda Trumpa. Výnos totiž zastihl úřady nepřipravené a na letištích tak uvázly rozdělené rodiny, stálí obyvatelé, profesoři či pracovníci firem ve Spojených státech. Podle amerických médií se na americká letiště začali sjíždět právníci a advokáti, kteří nabízí lidem bezplatnou právní pomoc.

Protest na Logan Airport v Bostonu. - Foto: Twitter / Katie Bayerl / @katiebayerl

Soudnímu rozhodnutí ve státě Massachusetts, kde se Boston nachází, předcházel již soud v New Yorku, který rovněž rozhodl, že lidé v tranzitních zónách na letištích nesmí být ze země vyhoštěni, pokud jsou držiteli platných víz. Podle CNN podobná rozhodnutí přijaly i soudy ve státech Virginia a Washington.

Trumpův exekutivní příkaz pozastavil na 120 dnů program Spojených států pro přijímání uprchlíků a do odvolání zakázal vstup do USA migrantům ze Sýrie. Příkaz na 90 dnů zakázal vstup do USA lidem z Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu, tedy zemí, kde drtivou většinu obyvatelstva tvoří muslimové. Rozhodnutí vyvolalo bouřlivou reakci z celého světa, mnoho světových lídrů i bývalý prezident Barack Obama výnos odsuzují.

, ly

31. ledna 2017