Vojenské manévry v Pobaltí

Viceprezident Pence podpořil Pobaltí: Útok proti členské zemi NATO je útok na všechny

Vojenské manévry v Pobaltí
Viceprezident Pence podpořil Pobaltí: Útok proti členské zemi NATO je útok na všechny

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Americký viceprezident Mike Pence v neděli v Estonsku zahájil návštěvu trojice pobaltských států, jejímž hlavním tématem má být americké vojenské angažmá v triu postsovětských republik obávajících se mocenských ambicí Ruska. Pence s estonským premiérem Jürim Ratasem jednal o možném rozmístění amerického raketového systému Patriot v oblasti. V pondělí také vyjádřil jasnou součinnost USA v souvislosti s vojenskou obranou Pobaltí.

„Mluvili jsme o tom, ale nehovořilo se o přesném datu,“ řekl podle agentury AFP po setkání estonský premiér k otázce amerických raket. Podle prohlášení estonské vlády se jednání týkalo především bezpečnostní spolupráce či kooperace mezi Evropskou unií a Spojenými státy.

Viceprezident USA Mike Pence - Foto: Shutterstock

„Hovořili jsme o (ruských) manévrech, které se přiblížily k estonské hranici… A o způsobu, kterým je USA a NATO musí monitorovat a vyměňovat si informace,“ dodal Ratas.

„Rozhodně podporujeme pátý článek severoatlantické smlouvy, podle něhož je útok proti kterékoli členské zemi útokem na všechny,“ prohlásil Pence podle agentury Interfax. Dodal, že „spojenectví USA s Pobaltím je pevné“.

„Amerika především neznamená jenom Amerika. Můj vzkaz pro naše spojence ve východní Evropě je: jsme s vámi,“ citoval Pence americký televizní kanál Fox News.

Spojené státy začátkem července poprvé v historii umístily jednu z baterií střel Patriot v Litvě, ovšem pouze v rámci jednorázového cvičení, které skončilo minulý týden. Pobaltské státy však mají zájem o stálou přítomnost těchto střel typu země-vzduch, jejichž úkolem je sestřelovat taktické rakety, střely s plochou dráhou letu a letadla.

Americké úřady nedávno schválily prodej patriotů Polsku a Rumunsku, o jejich možném nasazení v Pobaltí se však dosud konkrétně nevyjádřily.

Pence přicestoval do regionu, který se aktivně hlásí k aliančnímu požadavku vynakládat na obranu alespoň dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). Estonsko už toto kritérium plní, Lotyšsko a Litva chtějí deklarovaného cíle dosáhnout příští rok.

„Silné a jednotné NATO je teď důležitější než kdykoli jindy po krachu komunismu,“ řekl Pence. „Stojíme za národy Estonska, Lotyšska a Litvy, a tak tomu bude navždy,“ dodal s tím, že americký prezident Donald Trump je stejného názoru.

Estonská prezidentka Kersti Kaljulaidová stejně jako její litevská kolegyně Dalia Grybauskaitéová a lotyšský prezident Raimonds Véjonis poděkovali Penceovi za podporu a ocenili, že Washington se snaží ochránit východoevropské spojence od „nepřátelských projevů“ Ruska. O víkendu Pence v Tallinnu jednal o možném rozmístění amerického raketového systému Patriot v oblasti. Dnes prohlásil, že o načasování dodávky těchto zbraní se ještě nejednalo.

Po návštěvě Pobaltí má Pence v rámci své čtyřdenní cesty po východní Evropě namířeno do Gruzie a Černé Hory.

, , drb