ODBORNÉ DISKUZE NEBO PROPAGACE?

‚Agitace‘ na školách. Zákon ji stranám zakazuje, politici s dětmi ale besedují

ODBORNÉ DISKUZE NEBO PROPAGACE?
‚Agitace‘ na školách. Zákon ji stranám zakazuje, politici s dětmi ale besedují

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Děti a studenti mají nyní klid nejen od školních povinností, ale také od „předvolebních“ debat, které tradičně politici ve školách pořádají. Ačkoliv zákon propagaci politických stran zakazuje, běžně se před volbami debaty s politiky na školách pořádají. Zákon totiž propagaci nevymezuje a podle ministerstva školství je na každém řediteli, jak jeho dodržování ohlídá. Mezi nejaktivnější patří Dominik Feri, který kandiduje do sněmovny za TOP 09, a také předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Návštěvy politiků ve školách jsou dnes běžnou praxí. „Besedy se zajímavými lidmi pro studenty jsou standardní součástí školního roku. Studenti mají možnost poslechnout si jejich názory a zeptat se jich na věci, které je zajímají. Nejedná se přitom zdaleka pouze o politiky,“ uvedl pro server Echo24 ředitel Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce Jiří Kuhn. Právě tam totiž diskutoval se žáky 16. června bývalý ministr financí Babiš, tedy už v době, kdy běžela volební kanpaň.

Ačkoliv různé diskuze a besedy jsou časté, vystupování politiků ve školách je na hraně zákona. Politickou propagaci politických stran či hnutí totiž zakazuje školský zákon. Není v něm ale blíže napsáno, jak taková propagace vypadá. „Ve školách a školských zařízeních není povolena činnost politických stran a politických hnutí ani jejich propagace,“ píše se v něm pouze.

Podle ministerstva školství to ale neznamená, že ve školách nesmí vystupovat politici. „Zákaz směřuje na činnost nebo propagaci politické strany či hnutí a nikoliv na zákaz jakékoliv zmínky o politice nebo přítomnosti veřejných orgánů či osob reprezentujících správní nebo samosprávné korporace ve školách,“ vysvětlila pro server Echo24 Klára Bíla z resortu.

Patří politik do školy?

Odborníci se přitom schodují na tom, že politici by do škol vesměs chodit besedovat neměli. „Samozřejmě pokud politik přijde do školy a nebude vystupovat jako politik, ale bude vystupovat jako expert na svůj obor, protože většinou kromě toho, že jsou politici, také mají jiné povolání nebo měli jiné povolání. Takže bude-li politik hovořit na téma speciální teorie relativity, tak s tím asi problém mít nebudu,“ řekl například pro Český rozhlas Plus předseda Unie školských asociací ČR a ředitel Masarykovy střední školy chemické v Praze Jiří Zajíček.

Hranice mezi „odbornou diskuzí“ a prezentací politických názorů je ale podle něj tenká. „Já se pořád obávám toho, že aktivní politik, i když bude hovořit na úplně jiné téma, bude mít stále tendenci k tomu hovořit i o něčem trošku jiném. Ze svého úhlu pohledu a do jeho názoru se zcela jistě bude promítat i politická linie jeho strany,“ dodal Zajíček.

Andrej Babiš / Facebook

K besedám politiků na školách je poměrně skeptický ústavní právník Jan Kudrna. Záležitost je ale podle něj obtížně právně regulovatelná a tak, jak je nastavený zákon, je to dostatečné. „Myslím, že by norma neměla být příliš svazující a ta jedna věta v zákoně stačí. Vyhodnotit by si měl konkrétní situaci ředitel školy a určitě existují mechanismy, kterými to lze limitovat,“ uvedl pro server Echo24 Kudrna.

Rozdíl je podle resortu školství také v tom, jestli politik přijíždí z titulu své funkce. Pokud tedy například ministr školství přijede zahájit školní rok, jedná se o neutrální reprezentaci jeho úřadu. „Zákon, v tomto případě školský, je obecný právní předpis a nemůže být jeho ambicí být metodikou pro každou jednotlivou situaci,“ dodala Bílá, podle které je tak na každém řediteli, aby si dodržování normy ohlídal.

Podle ředitele Kuhna je proto důležité žáky na setkání s politikem připravit. „Rozhodně nejde o nějaké prvoplánové ‚agitky‘. S kolegy, kteří u nás vyučují Základy sociálních věd, jsme se dotkli i ‚přípravy‘ žáků na setkání. Osobně si myslím, že rozbor setkání s politiky na následných hodinách společenských věd pak poskytuje škole i vyučujícím vždy dobrou zpětnou vazbu,“ uvedl a dodal, že před samotnými debatami upozorňuje politiky, aby si na dodržení zákona dali pozor.

V posledních měsících je ve školách velmi aktivní Babiš, který navíc fotky z besed sdílí na sociálních sítích. Vedle školy v Nymburce byl také na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti řemesel v Kutné Hoře nebo na základní škole ve Stráži nad Nisou. Dlouhodobě školy objíždí mladý teplický radní Dominik Feri (TOP 09), který patří mezi studenty k oblíbeným politikům. Besedovat jezdí i předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) či kandidát do sněmovny za ODS Václav Klaus mladší.

Dominik Feri/ Facebook

 

,

11. července 2017