‚Jako u policie.‘ Vyšetřovací komise vyslýchala Babiše dvě hodiny
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Už po páté zasedá vyšetřovací komise k reorganizaci policie. Tentokrát si pozvala dva největší rivaly ve sporu, který změny v policii vyvolaly, ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) a ministra financí Andreje Babiše (ANO). Zatímco Chovanec měl z tříhodinového výslechu „příjemný pocit“, Babiš si připadal „jako u policie“. Vypovídat přišel také hradní kancléř Vratislav Mynář.
„Debata dnes byla věcná, na všechny otázky, které byly kladeny, jsem odpověděl. Nebyla to politická debata, byla to debata konkrétní. Mám příjemný pocit z toho, jak komise pracuje, i z toho, jak jsou jednotliví členové zorientovaní v problému,“ řekl po výslechu Chovanec novinářům. Výslech zastánce policejní reformy trval tři hodiny.
Chovanec také uvedl, že je rád, že komise vznikla. „Sociální demokracie její vznik podporovala,“ uvedl Chovanec. Jednání s poslanci označil za věcné, odpověděl na všechny otázky. Uvedl také, že má z práce komise „příjemný pocit“. Členy komise ministr pochválil za jejich přehled, výpověď se tak podle něj nezměnila v politickou debatu. „Teď je na komisi, aby informace, které získává, vyhodnotila a já pevně doufám, že výsledek bude konkrétní a že se dobereme pravdy,“ dodal Chovanec.
„Já mám na reorganizaci pořád stejný názor. Je to účelové a je to porušení koaliční smlouvy. Připadal jsem si jako na výslechu u policie,“ uvedl Babiš po více než dvouhodinovém sezení před vyšetřovací komisí. Babiš patřil k odpůrcům reorganizace policie, podle něj byl jejím pravým důvodem odstranění dnes už bývalého šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachty. Ten nakonec odešel od policie kvůli změnám sám. Babiš znovu popřel, že by byl se Šlachtou nějak propletený. „Tyhle dezinformace zásadně odmítám.
Ministr financí dodal, že se vyšetřování vedlo ve stejném duchu, jako rozpravy ve sněmovně. Předseda vyšetřovací komise Pavel Blažek (ODS) řekl, že byla z výslechu Babiše cítit příslušnost k jeho politické straně. „Dva koaliční poslanci se mě při výslechu ptali, jestli je koaliční smlouva nad zákon. Tak jsem řekl, že není, ale potom jsme jí nemuseli podepisovat,“ dodal Babiš. S prací komise je ale Babiš spokojený. „Otázky byly velice konkrétní,“ sdělil.
Možná přijde i Pelikán, opět bude vyslýchán i Tuhý
V 17 hodin před komisi předstoupil také Mynář. Jeho výslech trval jen krátce. „Byl jsem dotazován na jména, která jsem neslyšel, neviděl,“ řekl kancléř po výslechu.
Český rozhlas na základě čtyř důvěryhodných zdrojů nedávno uvedl, že záležitost se točí kolem policejního odposlechu, na kterých je mimo jiné zachycen podnikatel Ivan Kyselý, když mluví o tom, že je třeba řešit bezpečnostní prověrku ‚pro Vráťu‘. Hovory Kyselého nahráli detektivové v olomoucké kauze Vidkun.
Na otázku ohledně bývalého náměstka ředitele olomoucké krajské policie Karla Kadlece, jenž čelí v případu obvinění, kancléř uvedl, že ho osobně nezná a nikdy ho neviděl. Kyselého zná Mynář, jak řekl, léta, za posledních pět let s ním ale byl v kontaktu jen sporadicky. Na dotaz, jak si vysvětluje, že Kyselý se podle odposlechů zmiňoval o bezpečnostní prověrce, kancléř uvedl, že se k tomu může těžko vyjadřovat. „Tyhle otázky nepadly. To je otázka asi na pana Kyselého, ne na mě,“ dodal Mynář.
Člen vyšetřovací komise Martin Lank (Úsvit) uvedl, že se dá očekávat, že některé už vyslechnuté osoby budou pozvány znovu. Před sněmovní vyšetřovací komisí zřejmě budou znovu vypovídat policejní prezident Tomáš Tuhý a bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta. Pozvat by si mohla tak nové lidi například ministra spravedlnosti Robert Pelikán nebo bývalého šéfa GIBS Ivana Bílka.
Vyšetřovací komise vedená Pavlem Blažkem se schází popáté. Dříve vypovídali státní zástupci Pavel Zeman, Lenka Bradáčová, Ivo Ištvan a Pavel Komár. Kromě toho členové komise vyslechli také Šlachtu a exšéfa ostravské expozitury ÚOOZ Jiřího Komárka. Ten svou obsáhlou výpověď nestihl dokončit, komise ho proto znovu pozvala na tento čtvrtek.
Reorganizace policejních útvarů vyvolala roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO, kritizovali ji někteří žalobci. Komise se zabývá různými podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů z protimafiánského útvaru i státních zástupců z olomouckého vrchního státního zastupitelství.