Útoky ve Španělsku

Už 14 mrtvých a přes sto zraněných. Teror v Katalánsku zasáhl lidi z 34 zemí

Útoky ve Španělsku
Už 14 mrtvých a přes sto zraněných. Teror v Katalánsku zasáhl lidi z 34 zemí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Po nejkrvavějším teroristickém útoku ve Španělsku za posledních třináct let pátrá policie po řidiči dodávky, která v Barceloně zabila 14 lidí a stovku dalších zranila. Policisté v noci zastřelili pět útočníků, kteří se ve městě Cambrils nedaleko katalánské metropole pokoušeli najíždět do lidí. Zranili sedm lidí, jedna žena později v pátek zemřela. Podle úřadů měl útok v Cambrils patrně spojitost s barcelonským atentátem. Teroristická buňka měla podle vyšetřovatelů až osm lidí, kteří mimo jiné chystali útok plynovými bombami uvedla agentura Reuters.

Po čtvrtečním útoku v Barceloně, k němuž se přihlásila teroristická organizace Islámský stát, zůstává v kritickém stavu v nemocnicích 15 osob a panují obavy, že počet mrtvých se může z dosavadních 14 zvýšit. Mezi oběťmi byli dosud identifikováni tři němečtí občané a Belgičanka. Zraněni byli podle úřadů občané více než 34 zemí, mezi nimi 26 Francouzů. České ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi mrtvými či zraněnými byli čeští občané.

SLEDOVALI JSME ON-LINE

18:46 Řidič dodávky je mrtvý
Řidič, který ve čtvrtek v Barceloně zabil při útoku dodávkou 13 lidí, je mrtvý. Byl mezi pěti útočníky, které policie později zastřelila v noci na dnešek ve městě Cambrils při dalším útoku.

18:00 Pátrání v Katalánsku po čtyřech Maročanech
Španělská policie pátrá kvůli útokům v Katalánsku po čtyřech mužích. Tři z nich se narodili v Maroku. Čtvrtý muž Moussa Oukabir, který pravděpodobně řídil dodávku, s níž zabil v Barceloně 13 lidí, se narodil ve Španělsku. Má ale marocké občanství. Jejich jména s daty narození a fotkami zveřejnila španělská média.

15:50 Tři zadržení jsou Maročani, jeden Španěl
Tři z osob, které už policie zadržela kvůli útokům v Katalánsku, jsou Maročani, čtvrtý je Španěl. Uvedl to na tiskové konferenci šéf katalánské policie Josep Lluís Trapero. U žádného z nich nebylo podle něj v minulosti podezření na terorismus. Nejmladšímu ze zadržených je podle Trapera 21 let. Trapero očekává, že zbylé dva identifikují během několika hodin.

15:28 Řidič dodávky chtěl zabíjet bezvěrce
Podle policie sedmnáctiletý Maročan Moussa Oukabir psal dříve zprávy, ve kterých si přál zabíjení bezvěrců. Předloni měl na internetu napsat, že by „zabíjel bezvěrce a nechal jen muslimy, kteří se drží víry“.

14:58 Obětí se stal i tříletý chlapec
Podle španělského listu El País je jednou z obětí útoku v Barceloně i tříletý chlapec.

13:14 Řidič dodávky z Barcelony je stále na útěku
Žádný ze zadržených podezřelých neřídil dodávku, která najížděla do lidí na třídě La Rambla. Nadále pátrají po 17letém Moussovi Oukabirovi, bratrovi zadrženého Drisse Oukabira, sdělila katalánská policie.

Po Španělovi z africké enklávy Melilla a Maročanovi, kteří byli zadrženi hned ve čtvrtek, v pátek policie zatkla třetího podezřelého člověka. Stále však pátrá nejméně po jednom muži, kterým je podle televize RTVE Moussa Oukabir, bratr jednoho ze zadržených Drisse Oukabira. Právě hledaného policie podezírá, že mohl být řidičem vozu, který v Barceloně zabíjel.

Katalánský ministr vnitra Joaquim Form uvedl, že existuje spojitost mezi útokem v Barceloně a nočním atentátem ve městě Cambrils, kde se pětice lidí snažila autem najíždět do chodců a zranila šest civilistů a jednoho policistu. Celá buňka je zřejmě spojená i se středečním výbuchem v bytě ve městě Alcanar, kde se teroristé snažili přeměnit na útočné zbraně plynové bomby. Při explozi tam zahynul jeden člověk a sedm dalších bylo zraněno.

Útok není žádným překvapením, píšou španělská média

Katalánsko vyhlásilo po čtvrtečním útoku třídenní smutek. Španělský premiér Mariano Rajoy v noci na pátek uvedl, že islamistický teroristický čin vyžaduje celosvětovou reakci. „Dnes je boj proti terorismu hlavní prioritou svobodných a otevřených společností, jako je ta naše. Je to globální hrozba a reakce musí být globální,“ řekl Rajoy.

Zatímco se Španělé uctili oběti polední minutou ticha, policie opět otevřela barcelonskou promenádu La Rambla, která byla dějištěm krveprolití a v jejíž blízkosti se na Katalánském náměstí odehrálo pietní shromáždění. K minutě ticha se v poledne symbolicky připojili členové Evropské komise. Německé politické strany s ohledem na útok na den přerušily předvolební kampaň.

Španělský tisk se v komentářích shoduje, že není velkým překvapením, že se útok odehrál právě v Barceloně. List El Mundo upozorňuje, že podle španělských expertů je Katalánsko regionem, kde se džihádisté radikalizují rychleji než v jiných oblastech země. Zčásti za tím stojí fakt, že v této oblasti žije více muslimů a místní mešity nejsou pod dohledem úřadů. Přispívají k tomu ale i místní politici, kteří se starají spíše o nezávislost na Španělsku než o bezpečnostní témata, uvedl deník.

Podle webu elperiódico.com americká Ústřední zpravodajská služba CIA před dvěma měsíci upozorňovala katalánské úřady na riziko možného útoku v Barceloně.

Zeman kondoloval španělskému králi. Vyzval ke vzdoru vůči teroru

„Slova útěchy jsou v tomto okamžiku potřebná, avšak bolest a šok nás nesmí odvést od nekompromisního vzdoru proti teroru, kterému společně čelíme. Španělsko je blízkým partnerem a přítelem České republiky. Útok nejen na španělskou veřejnost, ale také na občany řady dalších států je zároveň útokem na nás, na společné hodnoty lidské důstojnosti, svobody a tolerance,“ napsal Zeman v kondolenčním telegramu, který zveřejnil Pražský hrad.

Soustrast po atentátu vyjadřují Španělsku i další čeští politici. Pražský radní Jan Wolf (KDU-ČSL) oznámil, že hlavní město na památku obětí nasvítí Petřínskou rozhlednu ve španělských národních barvách. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) oznámil, že vláda nemá žádné informace o tom, že by čtvrteční teroristický útok v Barceloně nějak souvisel s Českou republikou.

Podle premiéra zatím není důvod zavádět v Česku zvláštní bezpečnostní opatření. „My bychom k nim přistoupili v okamžiku, kdy bychom měli indicie, že takovéto riziko útoku aktuálně hrozí České republice,“ uvedl Sobotka. Dostupné informace podle něj ale hovoří o tom, že není žádná souvislost mezi útoky ve Španělsku a děním ČR.

Ke kondolencím se připojil i místopředseda opoziční TOP 09 Marek Ženíšek. „Upřímnou soustrast rodinám obětí zbabělého útoku v Barceloně,“ uvedl. Ocenil zároveň zásah policistů ve španělském městě Cambrils, kteří v noci na zabili pět lidí, kteří se tam v osobním autě snažili porážet chodce.

Lidé reagují na teroristický útok v Barceloně - FOTO: Reuters

 

,