Při Ample Strike se denně uskuteční 48 cvičných bojů

Při Ample Strike se denně uskuteční 48 cvičných bojů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Vojenského cvičení Ample Strike se letos účastní 28 týmů předsunutých leteckých návodčích z Česka a zahraničí. Denně se na šesti místech v republice odehraje 48 asi hodinových simulací reálných bojů, při kterých se ladí koordinace postupu leteckých i pozemních sil. V Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku jednomu z nich ve čtvrtek přihlížel i náčelník generálního štábu Aleš Opata. Čeští návodčí patří ke světové špičce, svědčí o tom i řada ocenění, řekl ve čtvrtek Opata novinářům. Mezinárodní cvičení začalo 3. září a potrvá do 14. září.

Výcvik leteckých návodčích je náročný a trvá až dva roky. Výcvikem v Česku i zahraničí prošel i třiatřicetiletý David Broum, který je od roku 2013 součástí plánovacího týmu cvičení Ample Strike. Má za sebou dvě mise v Afghánistánu a před třemi týdny se vrátil ze sedmiměsíční mise v Iráku. Nyní působí na velitelství vzdušných sil. Náročnou pozici návodčího vydrží podle něj většina vojáků dělat pět až sedm let, ti nejodolnější mají i patnáctiletou praxi.

Česká armáda má desítky předsunutých leteckých návodčích, takzvaných JTAC. Jejich jednotka v Náměšti nad Oslavou vznikla v roce 2001. V boji jsou zásadní proto, že navádí piloty na konkrétní cíle určené ke zničení. To platilo i při dnešním nácviku ve vojenském areálu u Náměště nad Oslavou. Asi dvanáctičlenný tým s českým návodčím měl zneškodnit nepřítele a zničit budovu, ve které se ukrýval. Podle scénáře se jeden z vojáků zranil.

Mezinárodního cvičení se účastní asi 900 českých vojáků a 300 z dalších 18 zemí. Nad Českem v rámci cvičení létají mimo jiné americký strategický bombardér B-52 Stratofortress. Cílem cvičení Ample Strike 2018 je sladit činnosti pilotů a předsunutých leteckých návodčích. Ti v bojích navádí piloty letadel a vrtulníků na cíl, slouží tak jako jejich "oči". Pohybují se proto často v místech bojů nebo na území nepřítele. Do letošního cvičení je zapojeno 26 týmů zahraničních návodčích a dva týmy české.

Letadla zapojená do akce startují z letišť v Náměšti, Čáslavi a Pardubicích. Létají hlavně v pracovní dny v době od 9:00 do 23:00. O víkendu se mohou uskutečnit přílety či odlety letadel nebo přelety mezi jednotlivými prostory.

Opata se během dnešního cvičení sešel i se členy aktivních záloh. Naplněnost jednotek svědčí podle něj o vzrůstajícím zájmu české veřejnosti o armádu. "Aktivní záložníci vidí jako problematické naplňování pěších rot při Krajských vojenských velitelstvích, kdy proces náboru je zdlouhavý. Hodnotili pozitivně kurzy základní přípravy a možnost účasti na mezinárodním cvičení," uvedla vedoucí tiskového střediska cvičení Ample Strike Zuzana Špačková. Opata nechce rozlišovat mezi jednotkami aktivní zálohy a profesionálními vojáky. "K vašim potřebám přistupuji naprosto stejně. Jsme jedna republika - jedna armáda," řekl "záložákům" náčelník generálního štábu.

,

7. září 2018