Proč jde tak těžko prověřit dotaci pro rodinu Babišů

Hnízdo nedotknutelných

Proč jde tak těžko prověřit dotaci pro rodinu Babišů
Hnízdo nedotknutelných

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Čerpání dotací na Čapí hnízdo nebylo čisté jako padlý sníh, od běžného dotačního provozu se však nelišilo. O dotace přece žádá spousta šíbrů, kteří všelijak obcházejí předpisy. Nemluvě o tom, že „zlodějna“ jsou všechny dotace, zvláště ty evropské.

Tento pohled na skandál miliardáře Andreje Babiše, kterému v nejbližší době hrozí trestní stíhání, razí nejen jeho příznivci. Vyplývá z něho, že policisté obvinili Babiše před volbami účelově, protože chtějí udržet u moci zkorumpovanou elitu, jíž miliardář úspěšně šlape na paty. Kdo ovšem říká, že se podvádí při každé dotaci a že Babišovo Čapí hnízdo pouze není výjimkou, ten přinejmenším nemá dost informací.

Dotace a kdo je zneužívá

Předně je třeba říci, že většina občanů každou dotaci za „zlodějnu“ nepovažuje. Pokud stát dotuje stavbu dálnic, pak ho podporuje devadesát procent lidí, stejné to je s nákupem nového zdravotnického přístroje či stavbou školy v satelitu za Prahou. Možná se lumpárna neskrývá za každou dotací, za těmi evropskými ale zcela určitě, protože ty jsou zvlášť nesmyslné. Tak zní další paušální názor. Jeho základem je rovněž nedorozumění. Během finanční krize využil český stát evropské zdroje, aby z nich platil investice i značnou část sociálních výdajů. Úspory využil ke snížení rozpočtového schodku. Tato praxe se udržela dodnes, proto oddělovat zlé evropské od dobrých národních dotací nejde.

Proudy dotací jistě přitahují podvodníky a korupčníky. Díky přesnější evidenci projektů a příjemců v evropském dotačním systému jsme se o těchto nešvarech něco dozvěděli. Lze předpokládat, že dříve se veřejné peníze zneužívaly přinejmenším stejně, ovšem až výsledky evropských kontrol umožnily účinný zásah proti korupčním bratrstvům třeba při dopravních stavbách a nákupech zdravotnické techniky. Jedním z takových podezřelých oborů byla i podpora regionálních turistických projektů, kde důkladná kontrola teprve probíhá. Je opravdu na místě vážně se zamýšlet, jaký smysl má podpora různých pětihvězdičkových hotelů a rekreačních resortů, kam běžný občan nepřijde, zatím je však pouze o jednom pětihvězdičkovém projektu známo, že příjemce navíc ještě porušoval dotační pravidla. Pokud se považuje za skandál zdvihací železniční most v Kolíně, který nechal postavit ministr dopravy Aleš Řebíček, či nákupy zdravotnických přístrojů pro středočeské nemocnice za hejtmana Davida Ratha, pak případ luxusní Farmy Čapí hnízdo má stejný rozměr.

Proudy dotací jistě přitahují podvodníky a korupčníky. Díky přesnější evidenci projektů a příjemců v evropském dotačním systému jsme se o těchto nešvarech něco dozvěděli - Foto: Shutterstock

Za zneužití dotací označují kritici praxi, při níž mají nárok na podporu velké koncerny. Evropská dotační pravidla také předpokládají podporu malých a středních podniků, členské státy však mohou domluvit pro velké firmy výjimku. To se Čechům podařilo hned po vstupu do Unie při podpoře zemědělství a ekologických projektů. Po nástupu Sobotkovy vlády mohou koncerny inkasovat i průmyslové dotace. Ani středočeský program na podporu turistiky v roce 2008 s podporou gigantů nepočítal, Babiš a jeho lidé však pro Čapí hnízdo cestu našli. Využili k tomu opovrženíhodný nástroj akcií na doručitele. Anonymní akcie pomáhaly ve velkém při tunelování regionálního programu Severozápad, jež bylo zřejmě největší dotační aférou. Proto tehdy byly anonymní akcie, používané už jenom na ostrově Nauru a na Marshallových ostrovech, zrušeny vládou Petra Nečase.

Projekt na Farmu Čapí hnízdo má unikátní rozměr v tom, že přednostně slouží k rodinné rekreaci. Mnohá podezřelá individua se na dotacích obohacují a pak peníze soukromě užívají, nikdo si však nedovolil dotaci fakticky přesměrovat přímo do rodinného rozpočtu.

Kam vás vede slepá víra

Evropské dotace se zneužívaly, zároveň však jejich kontrolní systém mnohé případy zneužití odhalil. Posloužily tak k rozbití mnoha klientských mechanismů a k nastavení přísnějších protikorupčních pravidel. Farma Čapí hnízdo je z pohledu veřejného zájmu nesmyslný projekt, který získal podporu porušením dotačních předpisů za využití akcií na doručitele. Těžko najít v desetileté historii evropských dotací názornější příklad zneužití. Přesto z obav před mocným oligarchou daly od případu ruce pryč všechny kontrolní orgány včetně bruselské agentury OLAF. Dosavadní zpráva o Čapím hnízdě je proto vážným varováním. Pod dohledem EU jsme se deset let snažili bojovat se zneužíváním dotací, za nímž se často skrývaly podvody a korupce, teď jsme však narazili na skálu. Zbývá už jenom justice, aby tento výsledek napravila. Nerozhoduje se zdaleka jen o Babišovi.