Je dohoda o evakuaci z Aleppa hotová? Vláda mlčí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Podle některých skupin syrských rebelů se ve středu úspěšně podařilo uzavřít jednání o příměří a evakuaci z východního Aleppa. Dohodu, která by podle povstaleckých skupin citovaných agenturami AP a Reuters měla vést k prvním evakuacím během několika hodin, však dosud nepotvrdila syrská vláda ani Rusko, jehož postoj je pro možné příměří klíčový.
Damašek podmínil uzavření dohody předáním seznamu zájemců o evakuaci, aby se ujistil, že mezi nimi nejsou prorežimní rukojmí.
Povstalecké skupiny podle agentur Reuters a AP tvrdí, že se dohodly na tom, že výměnou za evakuace rebelů z východního Halabu umožní odejít některým přívržencům prezidenta Bašára Asada ze dvou obcí v provincii Idlib, které jsou obleženy povstalci.
Podle agentury AFP na dohodě pracovali zástupci Damašku a jeho spojenců z Ruska a Íránu, za povstalce pak Turecko. Nikdo z vládní strany se však k tvrzení o dnešním uzavření dohody oficiálně nevyjádřil.
Už v úterý bylo ohlášeno nové příměří, které mělo umožnit stažení povstalců a civilistů z posledních povstaleckých částí východního Halabu. Boje byly ale obnoveny a evakuace se nekonala.
Vládní zdroj AFP sdělil, že jakmile se podaří dospět k dohodě, vláda o tom bude informovat. Damašek prý požaduje „seznam jmen všech osob, které si přejí odejít, aby se ujistil, že mezi nimi nejsou rukojmí nebo vězni z provládního tábora“. Povstalci už dříve oznámili, že nové požadavky vznáší hlavně Írán, který chce záruku o propuštění zajatých íránských bojovníků a vydání těl padlých.
O Halabu telefonicky jednali ministři zahraničí Ruska a Íránu Sergej Lavrov a Mohammad Džavád Zaríf, později o situaci v tomto syrském městě telefonicky hovořili prezidenti Turecka a Ruska Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin.
Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn dnes řekl, že syrská armáda téměř jistě porušila mezinárodní zákon a dopustila se válečného zločinu, když bombardovala civilisty připravující se k evakuaci. „Syrská vláda je odpovědná za to, že obyvatelům zajistí bezpečnost, a zjevně v tom selhala,“ řekl Husajn.
Generál americké armády Stephen Townsend se domnívá, že halabské boje významně neovlivní boj proti Islámskému státu (IS) v syrské Rakce. Townsend ale upozornil, že bojovníci IS, kteří o víkendu dobyli zpět část Palmýry, se zřejmě zmocnili technologie, která může ohrozit koaliční vojáky. V rukou IS je podle něj možná protiletadlová technika. „Nejsem si zcela jist, co tam vlastně ukořistili. Myslíme si, že to je několik obrněných vozů a děla a další těžké zbraně, možná protiletadlová technika. Cokoli, čeho se zmocnili, ohrožuje koalici, ale my se s těmi hrozbami umíme vyrovnat a uděláme to,“ řekl Townsend.