V Německu žádají o azyl desítky tureckých diplomatů i s rodinami
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
O azyl v Německu usiluje také stále více tureckých diplomatů, vláda ví o 136 žádostech od Turků s diplomatickým pasem. S odvoláním na ministerstvo vnitra o tom v pátek informovala agentura DPA. V Německu se chtějí takto usídlit i rodinní příslušníci tureckých diplomatů. V Turecku jsou po loňském nezdařeném pokusu o převrat pronásledovány tisíce skutečných i domnělých odpůrců prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.
Podle DPA zatím není jasné, zda německé úřady již o žádostech rozhodly. Podány prý byly v období od srpna 2016 do ledna 2017. Loni v říjnu evidoval Berlín podobných žádostí jen 35. Diplomatické pasy vydala Ankara svým velvyslancům i jejich manželkám a dětem.
Azyl v Německu se snaží získat i přibližně 40 většinou vysoce postavených tureckých vojáků pobývajících v zařízeních Severoatlantické aliance. Berlín dal najevo, že je zpět do vlasti nepošle, uvedla na konci ledna DPA. Podle německé ústavy mají právo na azyl politicky pronásledované osoby.
Loni v polovině července provedla část armády v Turecku pokus o převrat, po němž turecké úřady začaly s rozsáhlými čistkami. O práci už od té doby přišlo více než 100 tisíc lidí, včetně soudců, policistů, prokurátorů nebo učitelů. Více než 30 tisíc lidí skončilo ve vězení.
Ankara také vyzvala turecké státní zaměstnance v zahraničí, aby se vrátili do vlasti. Podle DPA není známo, kolik z nich pokynu neuposlechlo.