Čert vem EET. Vadí mi Babišovy urážky a lži, říká končící hospodská
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Za méně než dva týdny se rozběhne elektronická evidence tržeb (EET), která v první řadě zasáhne hospody, restaurace a hotely. Už teď je jasné, že někteří podnikatelé se kvůli EET raději rozhodnou ukončit činnost. To je i případ padesátileté paní K, která si nepřála být jmenována. Od prosince přestane svoji malou hospůdku provozovat.
„Uráží mě, že z nás dělají zloděje. Ty lži, to už prostě nedávám,“ uvedla serveru Echo24.cz paní K, která svoji živnost provozuje ve vesnici na Znojemsku. Ministr financí Andrej Babiš, autor kritizovaného zákona o evidenci, totiž opakovaně v médiích říká, že drobní živnostníci kradou a neplatí daně. Bičem na ně má být EET.
Právě to, že Babiš nazývá hospodské, živnostníky a další podnikatele zloději, vadí paní K nejvíce. „Hlavní můj problém, proč končím, jsou urážky od něj. Urážky do zlodějů. Já bych i tu evidenci nějak skousla, ale tohle ne,“ dodává paní K, podle které ji provozování hospody a obchodu nejen neuživí, ale dokonce jí musí manžel činnost dotovat.
Řada lidí podle paní K Babišovým řečem věřila. „Nejhorší je, že i někteří lidé ve vesnici mi to vyčítali, že kradu. Teď začínají obracet, když jim došlo, že prostě zavřu,“ uvedla. Náladu jí nezlepšila ani reklama ministerstva financí, ve které se říká, co všechno by mohli lidé od státu dostat, pokud by se na EET vybralo slibovaných 18 milionů. „Když jsem tu reklamu viděla, nejraději bych prohodila televizi oknem,“ dodává.
Zůstane alespoň krámek?
Paní K se EET týká hned dvakrát. Vedle hospody, kde by měla začít evidovat od začátku prosince, provozuje ještě pultovou prodejnu a spadá tak ještě do druhé fáze, která startuje na začátku března příštího roku.
Zatímco u provozování hospody se už rozhodla a pokračovat nebude, u pultového obchodu nyní váhá. „Nevím, jak se rozhodnout. Lidi mě prosí, abych jim aspoň vozila pečivo. Tady těch starších lidí je mi líto. Já nevím,“ vysvětluje paní K, podle které je provozování obchůdku ve vesnici s 260 obyvateli spíše službou lidem.
Tu přitom paní K dělá už 27 let a nyní se bojí, že skončí bez práce. Situaci jí navíc komplikují zdravotní potíže, kterými si v minulosti prošla a které jí znemožňují zapojení do běžného pracovního provozu. „Byla jsem vážně nemocná a ve svém věku se bojím, že nikde nenajdu zaměstnání. Co budu dělat? Budu na pracáku a sedět doma?“ popisuje své obavy, že jí každodenní náplň, kterou jí krámek a hospůdka přinášely, bude chybět.
Babiš ale nevěří, že lidé kvůli EET skutečně končí. „Já tomu nevěřím. Ukončují činnost firmy, aby nebylo vidět, o kolik stovek jim stoupnou tržby. A zakládají nové společnosti. Podobně to proběhlo v Chorvatsku. My ale takovým podnikatelům nic neuděláme, chceme narovnat podnikatelské prostředí,“ uvedl Babiš v rozhovoru pro Seznam Zprávy.
K rozhodnutí, jaké udělala paní K se ale chystá mnohem více českých živnostníků. Podle průzkumu společnosti O2 je jen mezi hospodskými a restauratéry 22 procent lidí, kteří zvažují, že svou činnost raději ukončí.
Máte podobnou zkušenost jako paní K? Také kvůli elektronické evidenci zavíráte svůj podnik nebo rušíte živnost? Napište nám o tom na e-mail tereza.vilimova@echo24.cz.