Na „potopený“ kariérní řád dostali Češi 400 milionů z EU
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Na kariérní řád učitelů dostalo ministerstvo školství z unijních peněz více než 400 milionů korun. Zákon ale ve sněmovně neprošel a resortu školství tak přibyly další komplikace. Musí totiž připravit jiný projekt na podporu učitelů, aby Česká republika o peníze nepřišla.
„Ano, ministerstvo školství získalo finanční prostředky z Evropské unie, které byly navázány na schválení kariérního řádu, konkrétně na projekt IMKA,“ potvrdila pro server Echo24 tisková mluvčí resortu Klára Bílá. Projekt měl za cíl komplexně připravit, ověřit a implementovat metody, opatření a nástroje, které zajistí úspěšné zavedení a přijetí kariérního systému učitelů.
Na červencové schůzi Poslanecké sněmovny ale poslanci kariérní řád učitelů zařízli. Návrh zákona jim vrátil Senát s pozměňovacími návrhy. Poslanci nepodpořili ale ani sněmovní ani senátní verzi a zákon tak spadl pod stůl úplně. „Projekt IMKA muselo ministerstvo školství po nepřijetí zákona o pedagogických pracovnících zrušit. Připravuje se nový projekt, který bude zaměřen na profesní podporu učitelů,“ dodala Bílá.
Peníze chce resort využít jinde
Na schválení kariérního řádu byly navázány dotace z EU, konkrétně z Evropských strukturálních a investičních fondů. Česko dostalo z unijního rozpočtu více než 410 milionů korun. Asi z 19 procent byl projekt financován ze státního rozpočtu, z nějž ministerstvo školství dostal něco přes 97,5 milionu korun.
Resort tak musí urychleně rozjetý projekt ukončit a začít pracovat na novém, jinak by hrozilo, že o peníze přijde. „Z důvodu zamítnutí kariérního řádu učitelů, jehož příprava, ověření a implementace byly cílem projektu IMKA, se v současné době připravuje administrace ukončení projektu formou řízení o odnětí dotace, čímž se zamezí riziku nezpůsobilých výdajů a vrácení finančních prostředků Evropské unii,“ vysvětlila Bílá.
Více než 400 milionová dotace bude převedena na nové výzvy ministerstva školství, v rámci nichž se uskuteční další projekty podporující vzdělávání v zemi. Projekt bude podle Bílé zaměřen na zkvalitňování podmínek učitelské profese a na podporu učitelů. Konkrétně vzniknou například regionální oborové kabinety nebo bude vyhodnocen a následně upraven systém dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků. „Tyto výsledky jsou aplikovatelné bez ohledu na legislativní změny, respektive v budoucnosti mohou být využity pro další diskuze o kariérním řádu,“ dodala.
Kvůli nepřijetí kariérního řádu došlo ve sněmovně k roztržce. Prosadit ho bylo totiž jednou z priorit vládnoucí ČSSD. Zákon se ale rozhodli nepodpořit jejich vládní kolegové z hnutí ANO. Jeho poslankyně Ivana Dobešová uvedla, že kariérní řád není to, co ministerstvo říká, že je, a že učitele „žene klackem do ráje, který ale nechtějí“. Hnutí ANO se nejspíš před blížícími se sněmovními volbami zaleklo toho, že by mohlo přijít o své voliče z řad pedagogů. Právě jim se totiž kariérní řád nelíbil a nesouhlasili s jeho zaváděním. Dokonce proti němu vznikla petice, kterou podepsalo 21 tisíc učitelů.