Komentář Ondřeje Šmigola

Putinova utržená loutka

Komentář Ondřeje Šmigola
Putinova utržená loutka

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Donald Trump je loutkou ruského prezidenta Vladimira Putina, který v jeho prospěch zmanipuloval volby a skrze něj uchvátil americký vládní aparát. To je samozřejmě nadsázka, nicméně názor, že Putin pomohl ovlivnit volby ve Trumpův prospěch, za což se Trump odvděčuje proruskou politikou, je na americké levici a v evropských antitrumpovských kruzích mainstreamem. Koneckonců americké úřady kvůli tomu rozpoutaly zvláštní vyšetřování. Pokud je to pravda, jedná se pro Rusko o nejhorší deal od prodeje Aljašky. V reálné politice je Trumpova administrativa totiž nejvíce protiruská od konce studené války. Znovu to dokázala minulý pátek, kdy vycouvala ze smlouvy INF.

Plným jménem Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu byla vyjednána v roce 1987 Ronaldem Reaganem a Michailem Gorbačovem. USA a Sovětský svaz (později Ruská federace jako následnický stát) se v ní zavázaly k likvidaci balistických raket vypouštěných ze země s dostřelem 500 až 5500 km. Jednalo se o velký průlom a první reálné snížení nukleárních zbraní v historii. Jenže v roce 2008 Rusko začalo vyvíjet novou raketu, která smlouvu porušuje. Obamova administrativa v roce 2014 proti porušování protestovala, na víc se však nezmohla. Teprve Trump se rozhodl nyní již mrtvou smlouvu ukončit a tím Spojeným státům rozvázat ruce k odpovědi. Není to poprvé, co Trump postupuje proti Putinovi přísněji než Obama.

Zejména první Obamovo volební období lze považovat za orgie rusofilství. Zrušil raketovou obranu východní Evropy, která Moskvě vadila, a vyhlásil slavný „restart“ rusko-amerických vztahů. V roce 2012 mikrofony zachytily, jak svému tehdejšímu protějšku Medveděvovi říká, že „po volbách bude mít větší flexibilitu“ ohledně kontroverzních témat. Pokud by něco takového prohlásil Trump, vedlo by to k jeho impeachmentu. Když během volební kampaně 2012 Obamův republikánský protivník Mitt Romney prohlásil, že za největší hrozbu považuje Rusko, Obama se mu vysmál slovy „osmdesátky volaly, že chtějí zpět svou zahraniční politiku“. Teprve ruské agresivní chování během jeho druhého období a vpád na Krym donutily Obamu ke změně politiky.

Během dvou let v úřadě Trump nejen zachoval Obamovy protiruské sankce, ale ještě je rozšířil. V roce 2017 uzavřel ruské konzuláty v New Yorku, Washingtonu a San Francisku. V odpovědi na aféru Skripal USA vyhostily 60 diplomatů, více než Británie, na jejíž půdě se útok odehrál. Americký prezident schválil prodej raket Patriot a plynu Polsku, čímž pojistil jeho nezávislost. Trump také schválil prodej útočných zbraní na Ukrajinu. Obamova vláda se omezila jen na nebojové dodávky. Trump neváhal dvakrát bombardovat Putinova spojence Asada.

Není tedy divu, že Trump považuje celé zvláštní vyšetřování Roberta Muellera za nespravedlivé. Když v půlce ledna tweetoval „jsem mnohem tvrdší na Rusko než Obama, Bush nebo Clinton“, měl naprostou pravdu.

Také je pravda, že Trump si za pověst Putinova pohůnka může sám. Administrativa své protiruské kroky nijak nezdůrazňuje. Prezident má často proruskou rétoriku. Například i zmíněný tweet končí: „Zároveň, jak jsem často říkal, mít dobré vztahy s Ruskem je dobrá věc, ne špatná. Plně očekávám, že jednoho dne budeme mít s Ruskem zase dobré vztahy.“ Trump totiž trpí utkvělou představou, že je nejlepší vyjednavač na světě a že stačí, aby pobyl pár minut s Putinem, a urovnají veškeré rusko-americké neshody. Tato idea stála i za setkáním s Putinem v Helsinkách, na jehož konci Trump odmítl odsoudit ruské vměšování do amerických voleb. Činy však mluví hlasitěji než slova a je jasné, že americký tlak na Rusko stoupá.

V tomto ohledu je potřeba vnímat i odstoupení od smlouvy INF jako součást dlouhodobé a promyšlené protiputinovské politiky, a ne, jak se to některá média snaží prezentovat, jako zbrklý Trumpův impulz. Americké ministerstvo zahraničí celou proceduru plánovalo několik měsíců. O svém postupu informovalo své spojence a vedlo s nimi konzultace. Výsledkem je, že Rusku přestává procházet mnoholeté porušování mezinárodní smlouvy. Pokud kdy byl Trump Putinovou loutkou, tak se již dávno utrhl a nyní se snaží dát svému bývalému vodiči pěstí. 

 

6. února 2019