Mladší z bratří Mašínových

Josef Mašín oslaví 85 let. O svých činech nikdy nepochyboval

Mladší z bratří Mašínových
Josef Mašín oslaví 85 let. O svých činech nikdy nepochyboval

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Bojovník proti komunismu v bývalém Československu Josef Mašín oslaví 8. března pětaosmdesátiny. Případ skupiny lidí kolem bratří Josefa a Ctirada Mašínových, kteří se počátkem 50. let postavili komunistickému režimu se zbraní v ruce, dodnes vyvolává kontroverze. Odbojáři, při jejichž akcích zemřelo šest lidí, jsou stále tématem diskuzí. Dva z trojice přeživších členů skupiny Ctirad Mašín a Milan Paumer již zemřeli. Mašín žije od roku 1954 v USA.

Ctirad a Josef Mašínovi, synové podplukovníka Josefa Mašína, hrdiny protinacistického odboje popraveného v roce 1942 německými okupanty, se nemohli smířit s převzetím moci komunisty. Nejprve se pokoušeli o sabotáže, v září 1951 se vloupali do policejních stanic, aby získali zbraně; zastřelili při tom dva příslušníky SNB.

V srpnu 1952 přepadli auto s výplatami, při potyčce zemřel ozbrojený pokladník. Poslední akcí skupiny byl pokus (úspěšný pro tři z pětičlenné skupiny) přejít přes východní Německo do Západního Berlína. Při něm zemřeli tři východoněmečtí policisté.

Josef Mašín, stejně jako jeho starší bratr Ctirad, který zemřel v srpnu 2011 v USA, o svých činech v poválečném Československu a při útěku nikdy nepochyboval. „Nezáleží mi na tom, jak mě v Čechách vnímají. Nic se mnou nedělá, jestli mě někdo nazývá hrdinou nebo vrahem… Lidé, kteří přišli o život při našich akcích, byli všichni bez výjimky ozbrojeni,“ řekl před časem. Z rodné země podle svých slov neodešli proto, aby si zlepšili svůj život, ale aby se zapojili do boje proti komunismu.

Josef Mašín se narodil v Lošanech u Kolína ve vlastenecké rodině legionáře. Dětství prožil během okupace v Poděbradech, kde byla rodina pronásledována gestapem, které pátralo po v odboji působícím otci. Ten měl na starosti zejména sabotážní činnost a zásobování odboje zbraněmi. Dopaden byl v roce 1941, v kobce pankrácké věznice pak prožil rok výslechů a mučení, zlomit se ho ale nepodařilo. Otec bratrů Mašínových byl popraven v červnu 1942 na střelnici v Kobylisích. V roce 2005 byl povýšen do hodnosti generálmajora in memoriam.

Josef Mašín. - Reprofoto: Youtube / Show Jana Krause

Poté, co se dostal na Západ, sloužil jeho syn Josef v americké armádě. Po skončení vojenské služby žil a obchodoval v Německu v Kolíně nad Rýnem, oženil se, s manželkou Evou mají dvě dcery. V roce 1980 se rodina přestěhovala do Santa Barbary v Kalifornii. Podnikal v řadě oborů, mimo jiné v oblasti kovových slitin a letadel. Nakonec zakotvil u elektroniky. V roce 2008 jej premiér Mirek Topolánek ocenil plaketou předsedy vlády, v roce 2011 ministr obrany Alexandr Vondra vojenským vyznamenáním Zlatá lípa.

Jeho sestra Zdena Mašínová se v posledních letech soudila o rodinný statek v Lošanech na Kolínsku, kde rod Mašínů žil po staletí. V roce 1940 jej její otec nechal přepsat na své tři nezletilé děti – Ctirada, Josefa a Zdenu. Později statek zabral stát. Po listopadu 1989 získala dvě osminy statku Zdena Mašínová, zbytek však zůstal státu, protože bratři Ctirad a Josef Mašínové se do Česka nevrátili. Podle rozhodnutí soudu ze začátku března to však vypadá, že Mašínová od státu získá statek celý i s pozemky.

,

Diskuze

Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.

8. března 2017