Guardian: Mléčné bary se vracejí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Po pádu komunismu to mohlo vypadat, že o tradiční mléčné bary, proslavené právě v etapě socialismu, dnes není v Polsku zájem. Ale poté, co se zrenovovaly dva mléčné bary Milkbar Tomasza a Bar Gornik v Krakově, mají opět naději. Zájem o ně bují v mladých lidech, kteří si je s frustrující érou komunismu nespojují, a u starší generace, kterou přemohla nostalgie, informuje britský deník The Guardian.
Opět tak lze vejít do mléčných barů a například v Baru Mleczny Zak v Krakově si vybrat ze šedesáti položek v jídelním lístku. Polední menu je dnes o dvou chodech a otevírá ho zupa szpinaku, neboli špenátová polévka. Následují pierogi ruskie, bramborovo-sýrové nekynuté knedlíky. Menu stojí 9,95 zlotých. Ta polévka se zakysanou smetanou je prý výtečná a knedlíky měkké a vláčné. Nebo je snad libo placki ziemniaczane, bramborové placky s houbami? Nebo gołąbki, což je kapusta plněná cibulí a vepřovým masem? Nebo si snad vyberete ze čtyř druhů boršče?
V mléčných barech sedí od jejich vzniku stejné typy lidí – ospalí studenti nebo důchodci. A v tom je celé kouzlo mléčných barů. Jejich život začal v roce 1896 ve Varšavě a proslavily se v éře komunismu. V poválečném socialistickém Polsku se ztotožnily s jídelnami pro zaměstnance. Do těch stát investoval, aby svým dělníkům zajistil dobré a cenově dostupné jídlo. Prodávala se zde tradiční polská jídla, jako třeba sýrové kotlety a další mléčné produkty – odtud název. Dobré maso se totiž v padesátých letech 20. století dostávalo na talíř jen obtížně.
Polské mléčné bary se nyní vezou na vlně zájmu o místní suroviny v restauračních zařízeních. I proto všechno, co má Bar Mleczny Zak ve své nabídce, včetně plastového kelímku na malinovou šťávu, pochází z okolí Krakova. Ačkoli jsou bary stále populární mezi určitými skupinami Poláků, jsou nadále na rozcestí. Dnes jich v Polsku existuje méně než 150. V době jejich největší slávy to bylo 40 tisíc. Mnoho jich bylo zavřeno po pádu komunismu v době, kdy expandovaly západní řetězce fastfoodů.
Vláda navíc snižuje své dotace a mnoho mléčných barů nemůže soutěžit s výbavou dnešních restaurací – obsluhou, alkoholem… Mléčné bary jsou samoobslužné a nealkoholické. Přes to všechno je posledních pár let skutečným oživením těchto jídelen, jež dýchají osobitou nostalgií.