Nezasílá Babišovi účtenky, protože nemá DIČ. Lidé ho mají za podvodníka
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pan Jan provozuje vinné bary, od prvního prosince ale nezačal evidovat tržby, tak jak mu to ukládá zákon. Nebylo mu totiž ještě přiděleno daňové identifikační číslo (DIČ), a proto je z elektronické evidence tržeb (EET) prozatím vyloučen. I když na účtenkách píše, že evidenci nepodléhá, zákazníci si myslí, že se mu jen povedlo na zákon vyzrát.
„Z vlastnických důvodů bez jakékoli souvislosti s EET jsme v listopadu začali provozovat provozovny pod samostatnými s.r.o. Čili jsme v listopadu založili nové firmy a na ně provozovny převedli,“ popsal pro server Echo24.cz svoji situaci pan Jan. Jelikož se jednalo o založení nové firmy, nebylo panu Janovi ještě přiděleno DIČ. Bez něj mu ale finanční správa nemůže vygenerovat certifikát, který je pro evidenci nezbytný. Od povinnosti je tak do doby, než DIČ dostane, osvobozen. podání přihlášky, popřípadě ode dne odstranění jejích vad, ve zvlášť složitých případech může tuto lhůtu prodloužit nejblíže nadřízený správce daně,“ uvedla pro server Echo24.cz Petra Petlachová z Generálního finančního ředitelství (GFŘ). Dodala ale, že se jedná o ryze individuální věc a obecně se podle ní dá říci, že regist
„Správce daně rozhodne o registraci ve lhůtě 30 dnů ode dnerace trvá v řádech dnů u daní z příjmů.
Zároveň má po přidělení DIČ podnikatel dalších deset dnů, než se jej EET začne týkat. „Zákon o evidenci tržeb tuto situaci doslovně neřeší, pouze je v něm uvedeno, že evidovanou tržbou nejsou také tržby uskutečněné do přidělení daňového identifikačního čísla a během deseti dní následujících po jeho přidělení,“ vysvětlila Petlachová. „To má své opodstatnění, protože jedna z náležitostí účtenky je i daňové identifikační číslo. Desetidenní lhůta je navíc poskytnuta v rámci zachování dostatečného času na zahájení EET,“ dodala.
‚Opravdu fikaní zloději‘
S ohledem na vánoční svátky to ale vypadá, že pan Jan nezačne evidovat dřív než v lednu a už měsíc tak musí zákazníkům vysvětlovat, proč na účtence není povinný FIK kód. „Protože jsme předpokládali, že budeme čelit dotazům klientů, nebo budeme předmětem anonymních oznámení, pokud nebudeme vydávat účtenky s náležitostmi EET, napsali jsme na účtenky, že EET nepodléháme,“ vysvětlil pan Jan.
I tak si ale řada zákazníků myslí, že našel způsob, jak mezi podnikateli v pohostinství neoblíbenou EET obejít. „Bohužel jsme ovšem přesto nebo možná právě proto terčem kritiky různých chytrolínů, neboť si automaticky hosté myslí, že jsme na EET vyzráli a že jsme tedy jako zloději opravdu fikaní, popřípadě mají za to, že prostě krademe, protože nemáme EET, což jako hospoda musíme,“ dodal.
Finanční správa radí tuto situaci vyřešit informační tabulí. „Záleží na podnikateli, jak v případě dotazu zákazníka, mu tuto informaci sdělí, například vyvěšenou informací v prodejně. Poskytnutím této informace může podnikatel předejít tomu, že zákazník bude správci daně oznamovat nevydání účtenky prostřednictvím Webové aplikace EET,“ vysvětlila Petlachová. Finanční správa totiž současné s EET spustila „udavačský web“, kam mohou podnikatelé psát, pokud nedostanou účtenku.
Ministr financí Andrej Babiš (ANO), autor kritizovaného zákona o evidenci, opakovaně v médiích říká, že drobní živnostníci a hospodští kradou a neplatí daně. Bičem na ně má být EET. Ministr financí také odmítal, že by kvůli EET podnikatelé končili a své podniky zavírali, tvrdil, že zakládají nové podniky, aby se nepoznalo, že jim po zavedení EET výrazně stoupla tržba.
V souvislosti s DIČ se podnikatelé obávají možného zneužití svého rodného čísla. Pokud je živnostník fyzická osoba, DIČ se skládá ze zkratky CZ a jeho rodného čísla. DIČ musí být navíc ze zákona o EET uvedeno na každé účtence, kterou podnikatel vydá. Podle daňového poradce je ale DIČ určeno ke komunikaci s finanční správou, ale nepředpokládá se, že bude veřejně distribuováno.
Rušíte živnost nebo zavíráte podnik kvůli EET? Nebo vám nová povinnost zkomplikovala život jiným způsobem. Napište nám o tom na e-mail tereza.vilimova@echo24.cz. Všechny příběhy kolem EET si nově můžete přečíst na speciální stránce ZDE.