Zneužití dotací pro čapí hnízdo

Policie žádá vydat Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Zneužití dotací pro čapí hnízdo
Policie žádá vydat Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Policie zaslala do Poslanecké sněmovny žádost o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO). Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová potvrdila, že žádost se týká dvou poslanců a souvisí s kauzou dotací na farmu Čapí hnízdo. Sněmovní mandátový a imunitní výbor se má žádostí zabývat 18. srpna, vyplývá z pozvánky na jednání. Babiš označil žádost policie za snahu politického systému zlikvidovat ho.

„Mohu potvrdit, že policie podala do Poslanecké sněmovny žádost o vydání k trestnímu stíhání dvou poslanců, jejichž jména nekomentujeme. Týká se to případu Čapí hnízdo,“ uvedla pro deník Echo24 mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Dodala, že v případu zatím nebyl nikdo obviněn.

Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) pro Echo24 potvrdil, že žádost obdržel. „Nicméně nemůžu komentovat nic z jejího obsahu, protože s tím dokumentem se nejdříve musí seznámit členové mandátového a imunitního výboru,“ řekl pro Echo24.

Žádost o vydání Babiše a Faltýnka mají nyní na stole členové imunitního a mandátového výboru, což potvrdila jeho předsedkyně Miroslava Němcová (ODS). „Ten se sejde v této věci 18. srpna, kdy určíme zpravodaje a přerušíme naše jednání tak, aby se toho dalšího jednání mohli zúčastnit i jmenovaní poslanci, které pozveme,“ uvedla pro Echo24 Němcová. O vydání se musí hlasovat na nadcházející schůzi Poslanecké sněmovny, která začne 5. září.

Faltýnek: Vydání se bránit nebudu

Jaroslav Faltýnek pro Seznam Zprávy potvrdil, že o žádosti policie ví. „Vydání se nebudu bránit,” uvedl poslanec, který byl v rozhodné době, kdy se o 50milionové dotaci pro Farmu Čapí hnízdo rozhodovalo, členem představenstva Agrofertu.

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek - ilustrační foto: Jan Zatorsky

Farma účelově vyňatá z holdingu 
Babiš čelí v souvislosti s Čapím hnízdem od sklonku roku 2015 trestnímu oznámení. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš na mimořádné schůzi Sněmovny svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

Pod dozorem Bradáčové

Babiš je v souvislosti s Čapím hnízdem vyšetřován od sklonku roku 2015. Lhůta pro rozhodnutí se již několikrát odkládala. Naposledy se tak stalo na konci března tohoto roku. Na konci června se přitom vcelku kriticky do vyšetřování opřela pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Řekla, že lidé od Babiše vyšetřování obstruují a jeho doba je jen „hraničně akceptovatelná“.

Bradáčová s jejím úřadem prováděla od konce března nad vyšetřováním kauzy takzvaný dohled. V praxi kontrolovala kroky státního zástupce Jaroslava Šarocha, protože si na něj někdo z dotčených kauzou stěžoval. Jedná se o běžný postup, ke kterému musí vrchní státní zastupitelství přistoupit, pokud stížnost přijde. Bradáčová ale konstatovala, že je všechno v pořádku.

Souběžně s českým vyšetřováním probíhá také šetření v Bruselu, které vede Evropský úřad proti podvodům (OLAF). 

Celá záležitost je přitom také politicky velmi citlivá a to zvláště s ohledem na blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Ty by se měly konat 20. a 21. října.

Poslance ani senátora nelze podle Ústavy trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Pokud Sněmovna nebo Senát souhlas odepře, je stíhání vyloučeno po dobu trvání mandátu. Policie ho může případně obvinit až potom, co mu skončí mandát. 

Morální kodex hnutí ANO 2011 stanoví, že reprezentant hnutí nevyužije v případě trestního stíhání poslaneckou nebo senátorskou imunitu a požádá příslušný výbor, aby neprodleně navrhl jeho vydání. Jedinou výjimku v tomto ohledu tvoří případné stíhání za politické projevy pronesené na půdě Parlamentu ČR.

, red