Zpráva o nejnovější rasové poezii české

  - Foto: Magnesia Litera
Zpráva o nejnovější rasové poezii české

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Objevily se pochyby, zda je správné, aby letos nakladatelé přihlásili své tituly do literárních cen Magnesia Litera, jestliže jejich hlavním sponzorem je podnik Karlovarské minerální vody (KMV), rovněž sponzor hudebních cen Český slavík, v nichž vloni se na stupních vítězů umístila rasistická kapela Ortel i její stejnojmenný vůdce. Bylo tak: V září 2012 vystupuje v plzeňské televizi ZAK Tomáš Ortel a od moderátora Míry Hejdy se dovídá: „Ty songy jsou pro mě tvrdý jakoby těma textama. Není to takovej běžnej ročíček. Vaše kapela je z těch asi nejkontroverznějších v tomhletom kraji. (…) Už v mládí jsi byl průbojnější, se smyslem změnit u lidí vnímání doby nebo společnosti. Měl jsi potřebu dovést lidi k názoru. Taky jsem zaslech’, a to je vtipná historka, že vás chtěli zakázat, protože vaše texty jsou drsný. (…) Byl jsem na vašem koncertě a neměl jsem problém, že bych vás vnímal negativně.“ Ortel souhlasí: Vždyť „my chceme lidem jenom otvírat oči, aby se nebáli říct, co se jim nelíbí, a aby nějakým způsobem procitli z této doby“.

Toho roku vyšla Ortelovi a jeho kapele deska Problém, kde se ve stejnojmenné písni zpívá třeba: „Integrace nepomáhá, ani rady z Bruselu / celej tenhle problém spěje do velkýho průseru // Zakážeme diskuse a přejmenujem jejich kmen / na úřadech jednat s Romem, nikoliv už s cikánem.“ Následujícího roku vychází kapele prozatím její poslední deska Mešita, zní z ní: „Nebudu ti lhát, i ty se budeš bát / Až v burce budou stát a modlitbu svou řvát // Cítit se budou v právu / Ti v tom černým hávu / Útočí jen v davu a svatou válku ctí / Pro Alláhovo slávu uříznou ti hlavu.“ Zároveň raper Řezník málem vyhrává v Českém slavíkovi, jenže ze soutěže je vyřazen sponzorem ceny s odůvodněním: „V textech svých písní se vulgárním způsobem vyjadřuje na adresu vybraných skupin obyvatel, explicitně zobrazuje násilí.“ Řezník na to: „Je jasný, jak to v těchhle netransparentních anketách chodí – brutální rapy vo znásilňování nepatřej do TV a Mattoni by s tim už vůbec nechtěla mít nic společnýho...“

O dva roky později tuzemsko propadne hysterii z přívalu imigrantů, kteří nepřicházejí. Píseň Mešita je aktuálnější než dřív, Ortel boduje ve Slavíkovi. „Nechápu, proč jim vadí moje tvorba, a Ortel tam nechají,“ diví se Řezník. Taky někteří členové Asociace spisovatelů, a tak zasílají KMV dopis: „Zdá se být těžko představitelné, aby firma, jež se nedistancuje od zpěváka, jenž zpíval „bijte židovské psy“, předávala při příštím ceremoniálu cenu třeba Chaimu Ciganovi alias Karolovi Sidonovi, bývalému pražskému a zemskému rabínovi. Kultivovaný sponzoring se vyznačuje sdílením hodnot. Co to znamená v okamžiku, kdy sponzor na hodnoty rezignuje? Literární obec každopádně na hodnoty rezignovat nemůže.“ Literu za knihu roku vyhrává titul nakladatelství Torst: Básník. Román o Ivanu Blatném Martina Reinera; prodej knihy se zdvojnásobí.

Jenže letos je do soutěže přihlášeno o dvě knihy méně než loni. Chybějí od Torstu, jeho majitel Viktor Stoilov je nedá: „Slavíka nesleduji, ale rozčílilo mne, že nikdo z přítomných nereagoval na to, že cenu hlasováním získal náckovský Ortel. Nevadí to ani sponzorovi Mattoni, asi je v kurzu být s neonacisty na pódiu.“ Někdo se Stoilovem souhlasí a bojkot žádá i po jiných. Na webu běží veřejná debata, Druhé město Martina Reinera v ní kontruje: „Nenominovat své autory je čin překračující nakladatelské kompetence.“ Academia slovy jiného vítěze Litery Jiřího Padevěta: „Měl bych svoje autory připravovat o případné vítězství v nejviditelnější literární soutěži? Jenom proto, že v úplně jiné soutěži vyhraje nějaký trotl?“ Větrné mlýny slovy Petra Minaříka: „Nemyslím, že KMV můžou za Ortel (…) Když prohlásíme, že nebudeme pít KMV, protože je pijou fanoušci Ortelu, tak je to moc velké elitářství, které považuji za nebezpečnější. Naopak, ať se ví, že lidem se Ortel líbí, ať je nechají vystoupit v záři hvězd. KMV neudělaly nic neetického, problém je jinde.“

Šéf KMV Alessandro Pasquale dodává, že dle právní analýzy Ortel neporušuje zákony ČR, navíc: „Jako mezinárodní firma si zakládáme na hodnotách, které naopak stírají veškeré rasové a jiné odlišnosti.“ Šéf Litery Pavel Mandys si ulevuje, že „členové Asociace spisovatelů se s tímto vyjádřením spokojili“, a přihazuje, že porota smí nominovat i nikým nepřihlášené knihy. Tak co. Hudebník David Koller oznamuje, že pořadatelé si musejí vybrat: Ortel, nebo Koller. Portál Smsticket ohlašuje, že zisk z předprodeje lístků na vystoupení Ortelu pošle na integraci cizinců. Takhle si tu žijem.

19. února 2016