VIDEO: Bratrská pomoc. Moskva poslala do Kazachstánu výsadkáře i obrněné jednotky
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Rusko potvrdilo, že vyslalo své výsadkáře do Kazachstánu jako součást mírových sil postsovětských republik, které mají přispět k uklidnění situace. Uvedla to ve čtvrtek ráno agentura TASS. Později se k výsadkářům připojily i obrněné jednotky. V největším kazašském městě Almaty třetím dnem davy lidí protestují proti vládě, nepokoje propukly v neděli ve městě Žanaozen den po zrušení cenového stropu na zkapalněný ropný plyn (LPG), jehož ceny se pak zdvojnásobily. Následně se demonstrace rozšířily do dalších měst. Ze země nyní přicházejí zprávy o budovách v plamenech a „likvidaci“ protestujících.
Podle policejní mluvčí byly „zlikvidovány“ desítky lidí, kteří v noci na čtvrtek zaútočili na administrativní budovy. Prohlásila, že pokračuje „protiteroristická operace“ a lidé by neměli vycházet ven. „Desítky útočníků byly zlikvidovány a jejich totožnost zjišťujeme,“ uvedla mluvčí, podle které se výtržníci mimo jiné pokusili proniknout do policejních budov ve městě.
Russian airborne troops heading towards Kazakhstan as part of the CSTO peacekeeping contingent pic.twitter.com/8BXGPi3Oql
— RT (@RT_com) January 6, 2022
- Vojenská transportní letadla přepravují ruské výsadkové oddíly do Kazachstánu a první jednotky již přistoupily k plnění stanovených úkolů, uvedla ruská tisková agentura TASS s odvoláním na sekretariát ODKB.
Vojenská transportní letadla přepravují ruské výsadkové oddíly do Kazachstánu a první jednotky již přistoupily k plnění stanovených úkolů, uvedla ruská tisková agentura TASS s odvoláním na sekretariát ODKB. Hlavním úkolem je podle sekretariátu chránit důležitá státní a vojenská zařízení a pomáhat kazašským silám při nastolení pořádku.
Odhodlání dostát spojeneckým závazkům v rámci ODKB a pomoci Kazachstánu vyjádřily podle TASS také Tádžikistán a Kyrgyzstán. Součástí kontingentu jsou podle listu Kommersant rovněž vojáci z Běloruska a Arménie.
Na hlavní náměstí Almaty ve čtvrtek brzy ráno vjelo několik obrněných vozů a na místě byly desítky vojáků. Když se přiblížili k davu, bylo slyšet střelbu, podle ruskojazyčné verze BBC byla intenzivní. Reuters píše, že situace se od té doby uklidnila.
Russian peacekeepers depart for #Kazakhstan
— RT (@RT_com) January 6, 2022
Follow us on Telegram https://t.co/8u9sqgdo0n pic.twitter.com/F8mgwp7ud9
Kazachstán, největší a nejbohatší ze středoasijských zemí zažívá nejhorší protivládní protesty za posledních nejméně deset let. Prezident Kasym-Žomart Tokajev z chaosu obvinil "provokatéry z domova i ze zahraničí".
Kazašské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že při nepokojích v zemi bylo zraněno přes 1000 lidí, z nichž téměř 400 musely být hospitalizovány.
Ve středu Tokajev kromě jiného požádal o pomoc s potlačením nepokojů šéfy vlád a států Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB). Tato vojenská aliance několika postsovětských republik v čele s Ruskem ve středu večer SEČ souhlasila, že do Kazachstánu pošle na omezenou dobu mírové jednotky. Oznámil to arménský premiér Nikol Pašinjan, jehož země ODKB v tuto chvíli předsedá.