LokalFilmis nezapře inspiraci seriálem South Park

Výsledky teritoriálních snah

LokalFilmis nezapře inspiraci seriálem South Park
Výsledky teritoriálních snah

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

K trendům české televizní a filmové produkce patří potvrzovat tuzemskou existenci samozřejmou a nijak motivovanou přítomností slovenských postav. Tato česko-slovenská nespornost ale realitu de facto karikuje: ačkoli Slováci tvoří v českých zemích nejpočetnější menšinu a zároveň v nich zastávají viditelné posty, není to tak, že kam Čech šlápne, tam zavadí o někdejšího federálního soudruha. Potřeba slovenských postav je česká záliba a touha pečovat o někoho slabšího. 

Dokladem budiž i to, že v těchto případech vždy jde o projekci vztahů řízenou česky a že o původní slovenskou kulturu je v Česku minimální zájem. Dobře je to vidět třeba na celovečerním animovaném snímku LokalFilmis, jenž je promítán úhrnem asi v deseti kinech, přičemž skromně i v největších městech: v Praze v jediném sále a v Brně v žádném. To je samozřejmě výsledek neznalosti seriálu Lokál TV, který je na Slovensku populární, filmu předcházel a ke zhlédnutí je on-line (Lokaltv.sk). A který ovšem na české prostředí jako na větší kulturu, jíž se inspiruje a v jejímž dopadu žije, reaguje bez průtahů. A tak upoutávka na film je vyvedena jako aluze na současný český hit: je to animovaný rozhovor Zdeňka Pohlreicha se studentem kuchařského učňáku, který ukradl řetízek tentokrát proto, aby za peníze za něj utržené mohl vyrazit do kina.

Českému divákovi je sice seriál stejně jako film přístupný svým grafickým vyvedením záměrně jednoduché pestrobarevné kresby toporně rozpohybovaných postaviček na statickém a vlastně neexistujícím pozadí; zkrátka nezakrývá inspiraci Městečkem South Park a pro forma některými disneyovkami. Ale není to kopie bez nápadu, nýbrž originální variace, jež pamatuje na slovenské reálie a rozebírá a paroduje právě je. Takže k hlavním postavám patří cigánský král Pišta, raper Rytmaus či jeho Menežeris anebo zákeřná rybka či depresivní sova v sérii Animoterapia. Od diváků se tedy očekává orientace ve slovenském bulváru, politice i kultuře, což našinci přístup k dílu ztěžuje. Ostatně soudě dle rozhledu po sociálních sítích (který jistěže je omezený a je nutné vnímat ho jako vodítko, nikoli jako jednoznačný závěr) vzrůstá zdejší popularita seriálu právě díky příběhům fauny, jejíž potíže jsou univerzální a na konkrétním prostředí nezávislé. Většinou si v nich stěžuje, že její život ubíhá jinak, je barvitější a lidským potížím bližší, než si lidé jsou s to připustit.

InoutStudio

Filmová podoba seriálu však tuto jednoduchou linku, která nemá šanci překonat pouhé hláškování, naštěstí upozaďuje. Její příběh, nic než pojítko sledu scének, vypichuje vyprávění o cigánském původu světa a Slovenska, mesiášských proroctvích o budoucnosti Slovenska a (hudebním) souboji Pišty a Rytmause o slovenský prezidentský úřad a následně o světovou nadvládu. Slovensko se totiž stává jedinou zemí se zásobou pitné vody, a tak je zahrnováno cennostmi a i jeho romská ghetta září pod Tatrami zlatem. Ne všichni chtějí platit, takže na hranicích Pištovy osady stanou proti sobě vždy a k všemu odhodlaná americká a ruská vojska. Zato stranou zůstane Evropská unie, jejíž představitelé nejsou s to se v překotné situaci zorientovat, a tak raději dodržují předepsaný plán svých jednání – a usilují vyrovnat na kontinentě až příliš rozdílné ceny šunky. Už z takové letmé anotace je patrno, že film má k South Parku ještě blíž než seriál, protože se podobá snímku Peklo na Zemi, tedy také dlouhometrážní verzi uvedeného seriálu. Rovněž ta vrcholila vojenským tažením Spojených států (byť tehdy proti Kanadě), rovněž v ní držel významné slovo ďábel a rovněž v ní nakonec došlo na zásah deus ex machina.

Pro českého diváka může být na LokalFilmis nejvtipnější demonstrované přesvědčení, že Slovensko je pupek světa, bez něhož se ten – přinejmenším ten křesťanský – neobejde a musí začít znovu a víc „gay friendly“. Je to zjevná nadsázka, ale svedu si představit našince, který se jí bude smát proto, že mu vyzní jako troufalá a zoufalá snaha bezvýznamné krajiny dodat si trochy sebevědomí. Nastane-li takový případ, bude to nedorozumění. Protože není nedostatek slovenské mentality, že se zkouší drát dopředu, je nedostatek české, že nemá odvahy k témuž.

LokalFilmis. Scénář a režie: Jakub Kroner, hudba: Marián Čekovský, hrají: Marián Čekovský, Jakub Kroner, Denis „Moloch“ Domaracký a další. 78 minut.

2. října 2015