EPH a PPFI ruší plány rozšiřování těžby uhlí v Německu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Konsorcium Energetického a průmyslového holdingu (EPH) s firmou PPF Investments (PPFI) zrušilo plán rozšiřování rozsáhlého německého hnědouhelného dolu Jänschwalde u polských hranic a omezí i rozvoj dalšího dolu Nochten. Konsorcium to podle agentury AP uvedlo ve čtvrtečním sdělení. EPH a PPFI loni tyto doly koupily od švédské energetické společnosti Vattenfall.
Konsorcium sdělilo, že důl Jänschwalde ukončí těžbu v roce 2023. Tamní elektrárna bude fungovat dalších osm až deset let a surovinu jí budou dodávat jiné doly.
Plány na rozvoj dalšího východobraniborského dolu Nochten konsorcium rovněž omezí. O budoucnosti dalších dolů koupených od Vattenfallu rozhodne do roku 2020. Konsorcium uvedlo, že německá vláda „chce evidentně dosáhnout svých cílů na poli klimatu na úkor hnědého uhlí“.
EPH s PPFI loni v září dokončily nákup německých hnědouhelných aktiv od Vattenfallu a převedly je do nové společnosti s více než 8000 zaměstnanců, která má být druhým největším uhelným těžařem v Německu. Jejími součástmi jsou doly Jänschwalde, Welzow-Jih, Nochten a Reichwalde, dále elektrárny Jänschwalde, Schwarze Pumpe, Boxberg a jeden blok zařízení v Lippendorfu.
Německo chce do budoucna svou energetiku založit na obnovitelných zdrojích, které by měly v roce 2035 pokrývat 55 až 60 procent tamní celkové spotřeby elektřiny. Výroba elektřiny z uhlí by se tak měla postupně omezovat. Zástupci EPH loni uvedli, že hnědé uhlí má v Německu možnost úspěšně přispět k rychle se měnícímu energetickému mixu.