ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB

Zrušený práskačský web? Pravé udávání k EET pokračuje dál

ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB
Zrušený práskačský web? Pravé udávání k EET pokračuje dál

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ačkoliv autor elektronické evidence tržeb (EET) Andrej Babiš nechal zrušit tzv. udavačský web, kde mohli lidé hlásit nevydání účtenky, udávání stále pokračuje. Lidé si totiž stále mohou ověřit, že účtenka, kterou od podnikatele dostali, je zaevidovaná. I tyto údaje přitom finanční správa používá k případnému prošetření podnikatele.

Zákazník má stále možnost na daňovém portálu zadat údaje ze své účtenky a tím si ověřit, že podnikatel informaci o platbě finanční správě zaslal. Pokud se ověření nepovede napoprvé, systém ho vyzve, aby údaje překontroloval. Pokud ani napodruhé neuspěje, zákazník je vyzván, aby zadal další údaje o podniku (například jeho přesnou adresu) a data jsou odeslána finanční správě.

Tím ale zákazník nahlásí podnikatele, i když si toho vlastně ani nemusí být vědom. Není totiž informován o tom, že údaje budou sloužit pro možné prošetření, jak server Echo24 informoval krátce po spuštění evidence.

„Informace z ověřování účtenek se budou analyzovat a mohou sloužit jako podklad pro další prošetření správce daně,“ uvedla serveru Echo24 Petra Petlachová z Generálního finančního ředitelství.

Druhou možností, jak nahlásit nepoctivého podnikatele, bylo nahlášení nevydání účtenky, o kterém jako první informoval server Echo24. Tuto možnost ale nechal Babiš zrušit. Udavačský web finanční správa vypnula ve středu večer.

Babiš ve středu uvedl, že o existenci webu nevěděl. „Dozvěděl jsem se o něm z Twitteru,“ řekl večer v České televizi s tím, nechce lidi v udávání nebo zneužívání EET v konkurenčním boji podporovat, a proto web „zítřka“ zruší.

Finanční správa v současnosti eviduje zhruba 2100 oznámení o nevydání účtenky v rámci elektronické evidence tržeb. Restauratéři a hoteliéři podle údajů na serveru www.etrzby.cz odeslali do systému EET do pondělí 2. ledna, tedy za více než měsíc fungování evidence tržeb, zhruba 80,8 milionu účtenek.

5. ledna 2017