Diplomaté dál jednají o Sýrii, z Halabu prchají civilisté
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Syrská armáda upevňuje sevření kolem zbytků povstaleckého území v Halabu na severu země, odkud prchají civilisté. Armáda ale musela vyslat posily do Palmýry, kterou znovu ohrožují bojovníci radikálního hnutí Islámský stát (IS). Kurdsko-arabské síly ohlásily na východě Sýrie začátek druhé fáze v dobývání města Rakká, bašty IS. K této koalici zamíří další američtí vojáci, a to i ze speciálních sil. O konfliktu v Sýrii a možnostech jeho řešení mezitím dál jednají diplomaté.
Na hlavním bojišti v Halabu, jehož východní část opozice ovládla v roce 2012, vládní jednotky podle Moskvy přerušily ofenzivu, aby umožnily evakuaci civilistů. Naopak podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) prudké boje pokračují.
Vládní síly podle ruského ministerstva obrany ovládly 93 procent Halabu. Civilisté nyní masově odcházejí z povstaleckých čtvrtí na východě města, za poslední dva dny už je jich asi 50 000. „Jen během dnešního dopoledne z východních čtvrtí odešlo více než 20 000 civilistů,“ uvedl mluvčí ministerstva, generál Igor Konašenkov. Současně podle něj složilo zbraně 1217 povstalců.
Zástupci OSN v pátek vyjádřili znepokojení nad zprávami, podle kterých zmizely stovky mužů, jakmile přešly do oblasti kontrolované vládními vojsky.
V Halabu jsou vládní síly a jejich spojenci z Ruska a Íránu podle médií jen krok od vítězství, armáda ale byla nucena vyslat posily do Palmýry, kterou opět ohrožují bojovníci IS. Potyčky s islamisty na pozicích severozápadně a jihovýchodně od města pokračovaly i v sobotu.
Velitel jedné z povstaleckých skupin podle zahraničních médií řekl, že útok islamistů na Palmýru syrskou vládu přiměl, aby k ohroženému městu vyslala vojáky od Halabu. Sama armáda neupřesnila, odkud posily vzala. Islamisté toto slavné historické město obsadili loni v květnu, syrská armáda ho s pomocí ruských letounů osvobodila letos v březnu. Ve čtvrtek tam ale ozbrojenci z IS znovu zaútočili, zabili desítky vojáků a přiblížili se na vzdálenost čtyř kilometrů od města. Ovládli také sila s obilím a některá ropná pole. Cílem postupu je prý letiště, které využívají ruské síly při podpoře syrské armády.
Koalice vedená Spojenými státy v pátek oznámila, že při rozsáhlém náletu zničila islamistům u Palmýry 168 kamionů s cisternami.
Americký ministr obrany Ash Carter v sobotu řekl, že Spojené státy pošlou do Sýrie dalších 200 vojáků, kteří mají pomoct kurdským a arabským bojovníkům ovládnout město Rakká. Mezi těmito vojáky mají být i příslušníci speciálních operačních sil. Jejich úkolem bude mimo jiné zabránit bojovníkům IS, aby si nevytvořili jiné útočiště. Asi 300 amerických vojáků v Sýrii působí jako instruktoři a poradci, ale nesmějí se přímo zapojovat do bojových operací.
Arabsko-kurdská aliance vzápětí oznámila začátek druhé fáze své ofenzivy. Jejím cílem je osvobodit území ležící na západ od Rakká, a také odříznout z tohoto směru město, ve kterém dosud žije asi čtvrt až půl milionu obyvatel.
Pokračuje také úsilí na diplomatické frontě. „Slepé bombardování, které provádí (syrský) režim, porušuje mezinárodní právo a v mnoha případech představuje zločiny proti lidskosti a válečné zločiny. To musí přestat,“ prohlásil šéf americké diplomacie John Kerry po schůzce se zástupci syrské exilové opozice v Paříži.
V Ženevě budou o stažení povstalců z východního Halabu ještě v sobotu jednat vojenští zástupci Spojených států a Ruska. Kerry při této příležitosti Rusko vyzval, aby projevilo „trochu vstřícnosti“.
Krize v Sýrii začala v březnu 2011 demonstracemi proti vládě prezidenta Bašára Asada. Násilné potlačení protestů vedlo k ozbrojenému povstání, které přerostlo v občanskou válku. Chaosu využili radikální islamisté, aby ovládli část Sýrie i sousedního Iráku. Boje v Sýrii si podle odhadů vyžádaly přes 300 000 obětí.