BREXIT A EU

Po brexitu chceme rovná práva pro Evropany i Brity, shodl se europarlament

BREXIT A EU
Po brexitu chceme rovná práva pro Evropany i Brity, shodl se europarlament

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Během výstupových jednání Evropské unie s Británií a v následné dohodě o odluce je klíčové zaručit rovná práva všech občanů EU a také Britů. Ve ve středu přijatém společném usnesení se na tom shodl Evropský parlament, který v závěru jednání o takzvaném brexitu bude veškeré dohody a ujednání potvrzovat.

Usnesení, za kterým stáli socialisté, liberálové, lidovci i zelení, podpořila drtivá většina poslanců, ruku pro něj zvedlo 516 zákonodárců. Proti jich bylo 133, zdrželo se 50 poslanců.

Europoslanci stejně jako vrcholní představitelé EU trvají na tom, že budoucnost členství Británie na unijním trhu je neoddělitelně svázána se čtyřmi unijními svobodami, tedy volným pohybem osob, zboží, služeb a kapitálu.

Ilustrační foto - Shutterstock

Pokud jde o časový sled jednání, je Evropský parlament v případě významného pokroku v otázce budoucí dohody o vystoupení ochoten začít vyjednávat rovněž o případných přechodných opatřeních, budoucí vzájemné vztahy však mohou být dohodnuty až po odchodu Británie z unie.

Evropský parlament ve společném prohlášení vzal na vědomí oficiální krok britské vlády, která předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi oznámila záměr opustit Evropskou unii, a vyzval k co nejrychlejšímu zahájení výstupových rozhovorů.

Ilustrační foto - Wikimedia Commons/PPCOE

Europoslanci také chtějí, aby dohoda o vystoupení a veškerá případná ustanovení vstoupily v platnost v dostatečném předstihu před volbami do Evropského parlamentu. Ty jsou plánovány na květen 2019. Evropští zákonodárci v této souvislosti připomněli, že dohoda o vystoupení stejně jako dohoda o budoucích vztazích mezi EU a Británií mohou být sjednány pouze se souhlasem Evropského parlamentu, který se ale přímo jednání účastnit nebude.

,

5. dubna 2017