Snaha o sjednocení ostrova? Kypřané chtějí zase jednat s Turky
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zástupci řecké a turecké části Kypru se v pondělí dohodli na dalším kole jednání o sjednocení středomořského ostrova. Po setkání se zástupci obou komunit to oznámil generální tajemník OSN António Guterres. Na konci května zmocněnec OSN pro Kypr další jednání kvůli vážným neshodám zrušil. Nové rozhovory by se měly uskutečnit ještě tento měsíc v Ženevě.
Kypr je rozdělený od turecké invaze z července 1974, kdy Ankara vyslala do severní třetiny ostrova vojska v reakci na pokus o převrat nacionalistických kyperských Řeků. Ti chtěli připojit Kypr k Řecku. Jižní část ostrova je nyní členským státem EU, zatímco severní republiku uznává jen Turecko.
Guterres oznámil obnovení rozhovorů v Ženevě po setkání s kyperským prezidentem Nikosem Anastasiadisem a prezidentem mezinárodně neuznané Severokyperské turecké republiky Mustafou Akincim. Přesné datum setkání zatím není známo. Oba představitelé usilují prostřednictvím OSN dva roky o znovusjednocení ostrova na bázi federace.
Sporným bodem zůstává přítomnost turecké armády na ostrově. Zatímco řečtí Kypřané trvají na jejím stažení, turečtí obyvatelé ostrova více než 35 000 vojáků považují za garanty svých menšinových práv. Podle řeckých Kypřanů ale suverénní členská země EU žádné garanty míru z řad velmocí nepotřebuje.
Podle pondělního Guterresova prohlášení oba představitelé kyperských komunit souhlasili, že má otázka bezpečnosti „zásadní význam“ a bude prioritou v dalších jednáních.