Umělecké ztvárnění EET

Půl kilometru dlouhá účtenka proti EET. „Živnostníci nejsou podvodníci“

Umělecké ztvárnění EET
Půl kilometru dlouhá účtenka proti EET. „Živnostníci nejsou podvodníci“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Elektronická evidence tržeb (EET) hýbe společností a není lhostejná ani umělcům. Studentku FAMU třeba inspirovala k netradiční instalaci. V centru Prahy tiskne 12 hodin denně účtenku, na které jsou zaznamenány odposlechnuté rozhovory podnikatelů a jejich zákazníků. Po měsíci by tiskárna měla vytisknout půlkilometrovou účtenku.

Pražané, kteří procházejí vestibulem stanice metra na Karlově náměstí, by neměli minout netradiční instalaci. V oválné vitríně studentského výstavního prostoru NIKA, v tzv. malé galerii UMPRUM (Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze), je umístěna tiskárna, která téměř nepřetržitě tiskne dlouhou účtenku. Výstava poběží do 15. prosince.

FOTO - Jan Kolský

Autorka projektu, Nina Grúňová, říká, že se jedná o takový symbolický počin a komentář k aktuálnímu celospolečenskému tématu – elektronické evidenci tržeb. „Po dobu jednoho měsíce tam nechávám tisknout dlouhou účtenku, na níž jsou rozhovory s brněnskými podnikateli. Identitu podnikatelů neodhaluju, protože jsem se jich neptala na svolení ke zveřejnění,“ komentuje to Grúňová.

„Mým cílem bylo přiblížit divákům osobnost skutečných podnikatelů, kterých se evidence týká. Osobní vztah klienta a prodejce je čím dál větší rarita. Někteří politici v médiích líčí živnostníky jako nějaké podvodníky, kteří si chtějí namastit kapsy. Je to neférové a přežité chápání podnikání,“ říká Grúňová, která rozhovory sbírala v listopadu.

FOTO - Jan Kolský

Grúňová s drobnými a středně velkými podnikateli, které EET zasáhlo nejvíce, sympatizuje. „Přispívají k rozmanitosti hodnot v naší společnosti. Jejich podnikání je živé a reaguje na lokální potřeby občanů. Oproti tomu velké obchodní řetězce potřeby spotřebitelů vytvářejí a k tomu ještě ve většině případů sídlí v zahraničí,“ uvádí Grúňová. „Pokud opustím tuhle argumentaci, která je pro mě asi přirozenější, a připustím motivaci politiků vybrat více peněz na daních, ani potom mi zavedení EET nedává smysl,“ dodává.

Podle studentky FAMU nepřinese elektronická evidence žádné velké příjmy do státní kasy. „Ukončí-li svou živnost se zavedením EET odhadovaných 20 % podnikatelů, k tomu jejich zaměstnanci a navíc další podíl lidí své podnikání nikdy nezačne, pak tu bude řada nezaměstnaných lidí a větší prostor pro obchodní řetězce, které své peníze investují v zahraničí,“ je přesvědčená Grúňová.

BRNO, SECOND HAND

PRODEJCE: Já jsem na vás zrovna myslela.
KLIENT: Fakt?
PRODEJCE: A vy jste zrovna přišla, no, úplně správně jsem na vás myslela.
KLIENT: Jdu teď, slavnostně koupit tiskárnu na účtenky.
PRODEJCE: Jo?
KLIENT: To vás se vlastně taky bude týkat, že?
PRODEJCE: Nebude, my zkrachujeme.
KLIENT: Skončíte?
PRODEJCE: Ono se to bude týkat tady těch maloobchodníků až za rok, ale to nebude možný vůbec provozovat. Investovat každý rok 20-30 tisíc tady do tohodle, to nepůjde. Tohle bezpečně skončí.
KLIENT: No jo, slyšela jsem odhad, že asi 20 % podnikatelů skončí.
PRODEJCE: No v Chorvatsku to zrušili po dvou letech. Zavedli to v Srbsku a v Chorvatsku a po roce a půl to zrušili. Takže všichni doufáme, že se to tu nějak neosvědčí a že to půjde do háje.
KLIENT: Hmm…
PRODEJCE: Je to likvidační systém. Likvidace malopodnikatelů.
KLIENT: Přitom menší podnikatelé jsou důležitá infrastruktura, co tu vytváří zajímavou kulturu, že jo.
PRODEJCE: Tak v Anglii na tom postavili ekonomiku posledních pěti let. Jak tak velebili Camerona a že se z toho vyhrabali ekonomicky a jsou na tom takhle dobře. Protože on dal volnou ruku malopodnikatelům a nemučil je věčnýma atestacema a nevím čím. Tady je to přesně obráceně.
KLIENT: Víte ještě o někom, kdo to takhle zabalí?
PRODEJCE: Myslím, že kompletně sekáče to takhle balit budou. Tak my teď vydržíme, dokud vydržíme a v momentě, kdy nastane ta povinnost, tak to půjde do kopru. Ale třeba se něco stane do toho roka. (haha) Já v to doufám.

10. prosince 2016