Schůze sněmovny

Ženíšek: ANO je jako sekta, adorují svého šéfa

Schůze sněmovny
Ženíšek: ANO je jako sekta, adorují svého šéfa

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

S mimořádnou schůzí sněmovny, kterou na středu svolala ODS s TOP 09 kvůli Andreji Babišovi (hnutí ANO), je 1. místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek spokojený. „Jsem rád, že poslanci chování Babiše odsoudili,“ řekl v rozhovoru pro deník Echo24. Současně varoval, že si předseda hnutí ANO, které přirovnal k sektě, z usnesení sněmovny nic dělat nebude.

Sněmovna na své středeční mimořádné schůzi přijala několik stanovisek. Že ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš opakovaně veřejně lhal a zneužíval svá média ke kompromitaci politických soupeřů. Navíc vyzvala prezidenta Miloše Zemana, aby dodržoval ústavu. Jak jste s usneseními sněmovny spokojený?

Jsem rád, ze sněmovna drtivou většinou přijala usnesení odsuzující chování Andreje Babiše a dala tak jasný signál i směrem ven, že toto v české police nemá co dělat. Že poslanci za hnutí ANO nehlasovali ani pro tu část, která vyzývá prezidenta republiky, aby dodržoval Ústavu ČR, mě už ani nepřekvapuje. Současná situace už není jen ostuda Andreje Babiše, ale politiky jako takové, na kterou to vrhá špatný stín i do zahraničí. Sněmovna musela říct, že se od toho distancuje. Neuměl jsem si představit, že by se k tomu nevyjádřila, že by to nechala bez povšimnutí a že by řekla, že se tím zabývat nebude. Samotný původ nahrávek, jejich trestněprávní rovinu, musí vyšetřit policie. Ale z politického hlediska si myslím, že bohatě stačí konstatování, že tohle je špatně.

Splnila tedy mimořádná schůze svůj účel?

Svolání mimořádné schůze i její schválený program považuji za dobře. Nikdo nechtěl řešit, jak ty nahrávky vznikly, nikdy nechtěl řešit úniky jako takové. Zabývat jsme se ale měli jejich obsahem. Zaznělo několik věcí, které jsou podle mě bezprecedentní a dokreslují politiku Andreje Babiše tak, jak jsme si vždycky mysleli, že to je. Za prvé úkolování redaktorů jeho médií, přestože říkal, že nikoliv. Za druhé snaha klidně použít kompromitující materiály ze živých spisů proti svým konkurentů. To jsou všechno natolik závažné věci. My se nechceme stavět do role policisty, ale do role toho, kdo jasně občanům řekne, že tohle skutečně v liberální demokracii v České republice nechceme.

Marek Ženíšek - TOP 09/Veronika Rejmanová

Mimo jiné ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) na schůzi uvedl, že mu měl Andrej Babiš vyhrožovat. Ministr financí mu měl říct, že teprve až dojde k jeho odvolání, ukáže, jak svá média ovládá. Co říkáte na to?

Myslím, že jsme se na schůzi dozvěděli spoustu věcí. Ať už to byl poslanec Ladislav Šincl nebo pan ministr Zaorálek. Trošku mě mrzí, že s tím vystupují až teď, že si to schovávali. Podle mě to jsou tak závažné věci, že s tím měli jít na veřejnost už mnohem dřív. Ale je to jen další dokreslení toho, jak je špatně, když se propojí byznys s politickou a mediální mocí. Andrej Babiš ukazuje, že je to v rámci České republiky nezdravé a skoro bych řekl ubíjející.

Nedostal ale v rámci mimořádné schůze Andrej Babiš a jeho podporovatelé jen další prostor k tomu, aby mohli nahlas říkat, co chtějí?

To, že kolegové z ANO využili schůze, aby své voliče upevnili v tom, že se proti nim všichni spikli, se asi dalo očekávat. Nebo jejich snaha o odvrácení pozornosti díky dalším tématům. Nebo, že se strana komunistů za podpory hnutí ANO pokusila přerušit schůzi. To je kolorit, se kterým jsme počítali. Kolegové z hnutí ANO byli velmi dobře nabrífovaní. Každou chvíli vystupovali a snažili se využít toho, aby se schůze co nejvíce přerušila. Andrej Babiš si z usnesení ani nic dělat nebude, ale sněmovna se k tomu musela vyjádřit.

Co říkáte na přístup členů ANO, kteří vůbec nechtějí komentovat ty uniklé nahrávky? Tvrdí, že je ani neslyšeli a argumentují tím, že byly pořízeny nelegálně.

To vypadá, že argument o nelegálnosti nahrávek vymysleli centrálně. Nikdo ale nemůže říct, že jsou nelegální. To, že se dostaly na veřejnost, pochopitelně nelegální je, ale klidně mohly být součástí sledování, které normálně legálně schválené je. Ale oni se chovají jako sekta. Čekal jsem, že se k tomu někteří z nich postaví a vyjádří se. Nevím, jestli je za tím zaslepenost, touha být na kandidátce pro příští volby nebo strach, který jim nedovolí proti Andreji Babišovi vystupovat. Rozumím tomu, že z těchto důvodů někdo mlčí, ale když jsem slyšel některé poslance, s čím ve sněmovně ve středu vystupovali, tak nevím, jestli se smát, nebo brečet. V každé normální politické straně, která má nastavené mechanismy jako ostatní strany, by její předseda po takové kauze musel sám odstoupit. Ani nemyslím z pozice ministra, ale neudržel by svůj post v rámci strany. Začaly by se ozývat kraje, užší vedení i řadoví členové, kteří by řekli, že už je to za čarou. A kdyby z toho sám předseda nevyvodil důsledky, museli by ho sami odvolat. V ANO se to ale neděje. Jsme svědky adorace, která mi připomíná sektu.

Během mimořádné schůze také mluvčí prezidenta informoval o středeční večerní schůzce Miloše Zemana se šéfy koaličních stran. Schůzka ale proběhla bez předsedy ČSSD Bohuslav Sobotka, který odjel do zahraničí.

Pan prezident hraje hru. Musel vědět, že premiér odlétá na plánovanou návštěvu do Lucemburska, ale schůzku svolal těsně před tím, než letadlo odletělo. Opět se tím snažil pana premiéra nějakým způsobem poškodit nebo zesměšnit. Aby uvnitř sociální demokracie nastal zmatek, že se někteří třeba budou bát, protože za prezidentem jel opět sám 1. místopředseda ČSSD pan Chovanec. Podle mého názoru měla KDU-ČSL i ČSSD schůzku odmítnout právě z toho důvodu, že je pan premiér pryč.

To, že má pan prezident postupovat podle ústavy a na návrh premiéra z vlády odvolat ministra, bylo konec konců jedním z usnesení sněmovny.

Odvolání Andreje Babiše by pan prezident neměl protahovat. Měl prostor udělat to v úterý, ve středu. Pokud odjede do Číny a bude si klást další podmínky, je to další zdržování, které sem nepatří. Pan premiér by měl, pokud se nic jiného nestane, což ale nejde předjímat, protože vývoj je dynamický, podat kompetenční spor k Ústavnímu soudu. Výsledek kompetenčního sporu by totiž mohl být mnohem dřív než případná ústavní žaloba. Asi ne v řádu dnů, ale mohl by rozhodnout mnohem dříve. Nejhorší na celé situaci je, že to už není jen politická krize, v níž se hádají koaliční partneři, jak dovládnout nebo co s ministrem financí, ale díky chování pana prezidenta se to dostalo do krize ústavní.