KULTURNÍ TIPY

Chraplavý bard v Brně, cirkus na Letné a Brak v televizi

KULTURNÍ TIPY
Chraplavý bard v Brně, cirkus na Letné a Brak v televizi

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Dívko, dívko, kdepak jsi spala včera v noci?

Mark Lanegan je zpěvák, který toho má hodně za sebou, a přitom se jen tak neoposlouchá. Ostatně kromě jeho chrapláku funguje i zpěvákův příběh: kariéru začal na konci 80. let s Kurtem Cobainem v garážové blues grunge kapele The Jury. Po vzniku společného hitu Where Did You Sleep Last Night, který pak oba autory neustále provázel, se Lanegan vydal na sólovou dráhu. Později přiznal, že vznikla částečně i z prachu a demoverzí nekonečných garážových sessions s Cobainem. Kromě sólových desek přispěl do řady kolektivních projektů. V 90. letech byl členem grungeové skupiny Screaming Trees, po rozchodu v roce 2000 zakotvil v kapele Queens of the Stone Age, zároveň působil v rockových Gutter Twins, zároveň na několika koncertech doprovázel Nicka Cavea. A aby to nezapadlo, Laneganovo loňské album Phantom Radio je skvělé. Čili koncert? Ano.

Koncert Marka Lanegana
Klub Fléda, v neděli 16. 8. od 20:00
www.fleda.cz

Mark Lanegan - archiv webových stránek autora

Tyglík vzpomínek a snů, jež se nestaly a nestanou

Festival nového cirkusu Letní Letná by kulhal, kdyby na něm nebylo premiérou zastoupeno divadlo SKUTR, zakladatel přehlídky. Letošní jeho novinka vznikla spoluprací se souborem Loser Cirque Company a jmenuje se Walls & Handbags. Je to dílo srbské spisovatelky Mariji Pavlovićové a choreografky Jana Burkiewiczové, která část inscenace režírovala. Oč jde: festival letos pojí téma opomíjených, přehlížených, ale využívaných zdí vprostřed velkoměst. Zdí, o něž se kdekdo rád opře, když si potřebuje odpočinout, pomilovat se nebo zemřít. Jsou to místa, kde podle tvůrců dospělí ztrácejí sny a kde zároveň díky dětským vizím vznikají pověsti: je třeba zeď přelézt, aby život ve městě byl vidět z nadhledu. Ostatně příběhy této Letní Letné vznikají spojením urban legends a slovenských, polských, rusínských, moravských a srbských lidových balad.

Námět: Marija Pavlović
Choreografie, libreto a režie: Jana Burkiewiczová
Režie a dramaturgie: SKUTR
Účinkují: P. Horníček, L. Macháček, M. Ramba, V. Ramba, J. Panský a K. Unger
Představení: 17., 19., 20., 31. 8. a 1. a 2. 9.​​

Kdo nikoho nezabil, nemůže být v televizi

Pro následující televizní týden prvního programu České televize je příznačné zahlcení staršími krimifilmy, tentokrát však vyjma amerických a německých televizních sérií také tuzemskou produkcí. Skoro každý den je to něco: O Janovi a jeho podivuhodném příteli v pátek, Četnické humoresky v neděli, Všichni musí zemřít a Holka na zabití v pondělí, Škodná ve středu, Ďáblova lest a Stín viny ve čtvrtek. Takhle úhrnem je na nich vidět, jak se vyvíjela technika zdejšího filmu a s dobou jeho reálie (protože narace je pořád táž). Ve vynechaném úterku odvysílá ČT Brak, zapomenutý jediný film Karla Spěváčka, tvůrce kdysi vydávaného za cynickou naději zdejšího filmu. Je to špatný, nepovedený pokus o drsnou teenagerskou komedii, ale jsou v něm dobře zachyceny nálady, v kterých vyrůstala generace devadesátých let; navíc v něm hraje pornoherečka.

Brak
Scénář a režie: Karel Spěváček
Hrají: V. Škultéty, O. Nosálek, J. Korn, P. Wild a další
Vysílá ČT 1 v úterý 18. 8. od 23:35

Velký Pirát, Šilhavý Lee a šílený Doktor QQ

Vojtěch Steklač a Věra Faltová patřili k jménům, která ovlivnila dětství několika generací a jež ve vzpomínkách vytvářejí dojem, že jedině díky nim se nevkus pozdní normalizace a snad až příliš uvolněných devadesátek dal přežít. Steklačovým příběhům o Boříkovi, Bohouškovi & spol. se pro jejich nadhled chechtal kdekdo, stejně jako pár let předtím se kdekdo dojímal a poučoval ve světě psa Barbánka a kocoura Vavřince a jeho přátel, které v Ohníčku kreslila Faltová. Nářez byl, když se pro některý seriál spojili, třeba pro Strašidelného pradědečka nebo pro Mořské vlky. První se samostatného knižního vydání nedočkal, vyšel „pouze“ v antologii Eldorádo kreslených příběhů. Zato sbírka pěti příběhů druhé party se dočkala knížky. Neboť originály jsou bůhvíkde, je kniha sice „jen“ digitální kopií někdejších časopiseckých tisků, ale je.

Vojtěch Steklač, Věra Faltová: Dobrodružství Mořských vlků
Vydalo nakladatelství Albatros roku 2014. 232 s. 299 Kč.

14. srpna 2015