KULTURNÍ TIPY

Od Hrabala do Austrálie k Francii u nás

KULTURNÍ TIPY
Od Hrabala do Austrálie k Francii u nás

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Protinožci kinematografičtí. Aussie Film Fest

Česko je festivalová velmoc; svou přehlídku tu má kdeco, takže novinky překvapují. Mile teď první ročník festivalu australského filmu, neboť mimo Down Under Berlin podobný ve střední Evropě není. Navíc tento pražský navazuje na projekce českého a slovenského filmu, jejichž druhá várka proběhla v září v Melbourne a Sydney. Zdejším divákům pořadatelé vybrali díla „představující multikulturní kontinent tradiční aboriginalské kultury“ a začínají skromně třemi snímky (srovnání s berlínskou přehlídkou, protkanou koncerty a workshopy, tak je zbytné). Volit lze ze Stop (cestovatelka sama se psem projde 2700 km z vnitrozemského Alice Springs k Indickému oceánu), 52 úterků (puberťačku vykolejí z jistot života proměna matčina pohlaví) a Charlieho země (starší Aboriginalec zjišťuje, že „život v souladu s přírodou“ není med).

Aussie Film Fest. Kino Lucerna, Praha, 28. a 29. listopadu. www.kinolucerna.cz

Hrabal divadelní. Haňťa, Mařenka, Pepin, Prášil

Zjara psal o letošních setinách Bohumila Hrabala skoro každý; teď už je ticho, ale přece se ještě objevují novinky na jeho počest. Čerstvě dvě divadelní inscenace: v Ostravě v Národním divadle moravskoslezském měla už 6. 11. premiéru dramatizace lyrické novely Postřižiny. To je vděčný text a jeho uvedení je sázka na jistotu. To v pražském Divadle v Dlouhé jdou na Hrabala jinak: inscenace nazvaná 407 gramů z Bohumila Hrabala adaptuje povídku Baron Prášil, doplněnou o motivy, příběhy i postavy z dalších autorových povídek a jeho korespondence. Tyto „útržky z Hrabala“ vlastně používají postup autorova psaní; je to koláž z různých příběhů, na jejímž konci by měl vzniknout poetický soudržný celek. Sběrnu papíru na periferii v Praze 50. let 20. století režíruje M. Hanuš, hrají M. Táborský, J. Pokorná, M. Matejka a další.

407 gramů z Bohumila Hrabala, Divadlo v Dlouhé, Praha. Premiéra 29. 11. v 19:00, reprízy 1. 12., 30. 12., 12. 1., 27. 1.
www.divadlovdlouhe.cz

Praha koncertní. ZaZ zas u nás

Zpěvačka Isabelle Geffroy, známá pod jménem ZaZ, je v tuzemsku čím dál populárnější. Za její místní úspěch může kromě jejího talentu, píle a citu kombinovat blues, jazz, pop a cikánské melodie patrně rovněž historické zalíbení českého publika ve francouzském šansonu. Každopádně ZaZ svou oblibu zřejmě zaznamenala, neboť na letošním turné, kdy střední Evropu vzala zgruntu, jedině v Německu a u nás vystoupí na dvou koncertech. Zde v Praze a Brně. (A to se už v létě zjevila na festivalu Colours of Ostrava, takže letos si odškrtne vystoupení ve třech největších českých městech.) Po předešlých, bez výjimky festivalových produkcích jde tentokrát o její první zdejší samostatné koncerty. Kdo by nestihl vystoupení u nás a zpěvačku moc chtěl slyšet, může se ještě vypravit 2. prosince do Vídně, 5. do Varšavy a 6. do Berlína.

ZaZ. 29. 11. od 20:00, Forum Karlín Praha, vstupné 1190 Kč. 1. 12. od 19:30, Hala VODOVA Brno, vstupné 790 Kč.
www.zazofficial.com

Čeština k zakousnutí. Nová kniha jazykových sloupků

Popularita děl jako Chrám i tvrz Pavla Eisnera či Jazyčník Dušana Šlosara dokládá, že knihy o jazyce bývají oblíbené kratochvilné čtení. Čerstvě tuto tezi pokouší Jan Táborský titulem Jazykové jednohubky. Vychází z populární facebookové stránky Jazykové zajímavosti, kterou autor založil jako propagační nástroj pro své kurzy češtiny pro Čechy. Jeho nynější kniha je výběr tří set sloupků o české slovní zásobě, konkrétně třeba o slově „radospaj“: „Radostný člověk byl radostník, radovník či radovanec. Kdo rád spí, byl radospaj. Kromě radosti a radostnosti jsme měli i radostivost, věci mohly být radostné jako dnes, ale navíc i radovací („pozdravěcí neb radovací listy k představeným neb známým“). Hody před uvedením ženy po šestinedělí zpět do kostela se nazývaly radovky a na horách se pekl radovanec (recept žel není uveden).

Jan Táborský: Jazykové jednohubky. Vydal Zoner Press, 184 s., 249 Kč. www.zonerpress.cz

Bardzo fajné Polsko

„Polsko není země pambičkářů a levných potravin“ – říkají organizátorky prvního pražského mini-festivalu polské kultury Bardzo fajný festival. Není jim ani třicet, Polsko objevily na studijních pobytech a šokoval je rozdíl mezi zažitými českými stereotypy a realitou. Po prvních dvou Bardzo fajných večerech se akce rozrostla natolik, že tento pátek a sobotu (29. a 30. 11.) bude holešovické kino BIO OKO dějištěm dvoudenního festivalu. V programu jsou filmy, dva koncerty polských zpěvaček, projekce pro děti, oslavy tradičního lidového svátku svatého Ondřeje, ale také, a možná především, speciality polské kuchyně. Nejvýraznějším bodem pak bude česká premiéra nového filmu nejvýraznějšího současného polského režiséra Wojtka Smarzowského.

Bardzo fajný festival, Bio OKO, 29. a 30. listopadu

Polský Jazz

Další „polská“ akce se koná v úterý 2. prosince. Smíchovský klub Jazz Dock a Český rozhlas odevzdaly tentokrát celý program ČRo Jazz Fest polským kapelám. Do Prahy přijede mladší generace polských jazzmanů, od výborného klavíristy Dominika Wani, přes fenomenálního zpěváka Grzegorze Karnase až k největší hvězdě - Wojciechu Mazolewskému, který proslul jazzovými předělávkami punkových či reggae hitů. Všechny tři spojuje odvaha experimentovat a improvizovat a rozhodně nenaplňují představu uhlazeného jazzmana v saku a pod kravatou… Polský večer v Jazz Docku 2. prosince bude završovat i celoroční projekt Polský rok v Českém rozhlase 3 – Vltava a jeho velkou část bude tato stanice živě přenášet.

ČRo Jazz Fest, Jazz Dock, Praha, 2. prosince

28. listopadu 2014