Trump jednal s Putinem. Hned začal otázkou na vměšování do voleb
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zhruba dvě a půl hodiny trvalo první osobní jednání prezidentů Spojených států a Ruska Donalda Trumpa a Vladimira Putina, kteří se v pátek odpoledne sešli na okraj hamburského summitu zemí G20. Původně se přitom podle různých zdrojů očekávala půlhodinová až hodinová diskuze. O skončení schůzky informovalo podle agentury Reuters americké ministerstvo zahraničí. Putin odmítl, že by se Rusko vměšovalo do loňských amerických voleb. Oba prezidenti vyhlásí od neděle příměří v jihozápadní Sýrii.
„Je pro mě čest být tady s vámi,“ řekl Trump na úvod ruskému prezidentovi, se kterým si před novináři potřásl rukou. „Velmi rád se s vámi osobně setkávám a věřím, že naše schůzka přinese výsledky,“ odpověděl Putin s tím, že telefonní jednání jsou pro vyřešení vzájemných rozporů nedostatečná.
Trump také řekl, že s Putinem již projednával řadu věcí a že tyto diskuze vedly správným směrem. Oba prezidenti ještě před svou samostatnou schůzkou měli během pátečního dne na summitu G20 možnost potřást si rukama; stalo se tak v přítomnosti předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera a předsedy Evropské rady Donalda Tuska.
Prezidenti řešili mimo jiné roli Moskvy v loňských prezidentských volbách ve Spojených státech, na což naráželi už před schůzkou někteří novináři. Donald Trump se na zapojení Moskvy zeptal svého ruského protějšku. Podle agentury Reuters to prohlásil americký ministr zahraničí Rex Tillerson s tím, že Putin jakékoli nařčení z vměšování Ruska odmítl.
„Pokud jde o vměšování Ruska, prezident (Trump) naléhal na prezidenta Putina více než jednou. Prezident Putin takové vměšování odmítl, jako to učinil v minulosti,“ řekl Tillerson k diskuzi o ruské roli v amerických volbách.
AP uvedla, že Trump jednání právě otázkou o možném vměšování do voleb začal. Lavrov k postoji Moskvy řekl, že Trump přijal Putinovo ujištění, že Rusko do amerických voleb nezasahovalo.
Trump s Putinem dohodli příměří v Sýrii
Trump se s Putinem také dohodli na příměří na jihozápadě Sýrie, které by mohlo platit od neděle. Na tiskové konferenci po pátečním jednání obou prezidentů to řekli ministři zahraničí Ruska a Spojených států Sergej Lavrov a Rex Tillerson. Lavrov uvedl, že na dodržování klidu zbraní bude dohlížet ruská vojenská policie. Příměří podpořilo Jordánsko. Oba ministři se schůzky prezidentů zúčastnili.
Během jednání hovořili Putin s Trumpem podle Tillersona o možnosti příměří rozšířit i na další oblasti, kde je podle nich zastavení bojů možné. Šéf americké diplomacie dodal, že Washington s Moskvou mají stejný zájem na tom, aby se v Sýrii obnovila stabilita.
Obě země také souhlasí s tím, že o budoucí vládě blízkovýchodního státu je třeba diskutovat a že jakákoli změna musí být vyústěním politického procesu. USA ale podle Tillersona žádnou dlouhodobou roli nynějšího syrského prezidenta Bašára Asada a jeho rodiny pro budoucnost Sýrie nevidí, o způsobu předání moci ovšem musí být teprve rozhodnuto.
Vyhlášení příměří v Sýrii bude podle AP znamenat novou úroveň zapojení USA do konfliktu v Sýrii. Spojené státy v bojích proti radikálnímu hnutí Islámský stát podporují rebely, kteří povstali proti režimu syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada. Naopak Rusko je Asadovým klíčovým spojencem. V některých syrských regionech platí klid zbraní, který dojednaly Rusko, Turecko a Írán, nikoli však USA. Toto příměří je ale porušováno.