energetika

ČEZ vstupuje na německý trh, koupuje německou firmu Elevion

energetika
ČEZ vstupuje na německý trh, koupuje německou firmu Elevion

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Skupina ČEZ koupila německou společnost Elevion od fondu DPE Deutsche Private Equity. Cenu obchodu firma nezveřejnila. Elevion poskytuje energetické služby průmyslovým a stavebním podnikům. Ve skupině bude sesterskou společností firmy ČEZ ESCO. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

„ČEZ ESCO je dnes nejvýznamnějším hráčem na českém trhu a stává se i největším poskytovatelem ESCO služeb v regionu střední a východní Evropy. V souladu s naší strategií teď chceme tento typ podnikání rozvíjet i v dalších státech, které jsou České republice blízké z pohledu energetických trhů a hospodářského prostředí,“ uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Elevion se zaměřuje jak na instalaci energetických zařízení v nových budovách, tak na zvýšení účinnosti energetického hospodářství starších objektů. Zejména jde o dodávky elektrických zařízení a technologických systémů, instalaci vzduchotechniky, vytápění a chlazení nebo kompletní technickou správu budov.

Skupinu Elevion tvoří 32 dceřiných společností s centrálou v Jeně v Durynsku. Má přes 1800 zaměstnanců. Loňské tržby přesáhly 300 milionů eur (7,85 miliardy korun). Firma byla založena v roce 1948 a nynějším generálním ředitelem jej vnuk někdejšího zakladatele Lars Eberlein.

ČEZ ESCO vzniklo v roce 2014. Patří do ní firmy ČEZ Bytové domy, AZ Klima, ČEZ Energetické služby, ČEZ ENERGO, ČEZ LDS, ČEZ Solární, ENESA a EVČ. Skupina pokrývá energetické potřeby firem, obcí a institucí. V současnosti má 1300 zaměstnanců. Mimo jiné zajišťuje dodávky komodit, energetické audity, energetické poradenství nebo výstavbu kogeneračních jednotek a instalací fotovoltaických elektráren. Mateřská ČEZ a.s. má dceřiných společností více než 100.

Tržby ČEZ ESCO loni činily přes tři miliardy korun, meziroční nárůst byl 57 procent. Provozní zisk EBITDA pak proti roku 2015 stoupl o 11 procent na 243 milionů korun. Pro letošní rok počítá ČEZ ESCO podle dřívějších informací s dalším růstem tržeb o více než 50 procent. Celá skupina ČEZ loni utržila 203,7 miliardy Kč, meziročně o tři procenta méně.Čistý zisk skupině loni meziročně klesl o 29 procent na 14,6 miliardy korun. Za první čtvrtletí letošního roku čistý zisk ČEZ meziročně klesl o 13 procent na 8,7 miliardy korun. Tržby dosáhly 52,8 miliardy korun, což bylo meziročně zhruba o dvě procenta více.

,

7. července 2017