NATO obnoví jednání s Ruskem. Moskva se rozhodne, jestli to má smysl
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Hledat řešení napjaté situace kolem Ukrajiny ve středu budou zástupci členských zemí Severoatlantické aliance s náměstkem ruského ministra zahraničí Sergejem Rjabkovem. Po více než dvou letech se v Bruselu obě strany sejdou v rámci Rady NATO – Rusko ve chvíli, kdy se Kyjev i Západ obávají nového vpádu ruských jednotek na ukrajinské území.
Alianční diplomaté od jednání nečekají průlom, ale doufají v odvrácení hrozícího konfliktu. Požadavky Moskvy, aby aliance zavřela dveře Ukrajině a stáhla jednotky ze svého východního křídla, však spojenci jednotně odmítají.
Jednání navážou na pondělní ženevské setkání Rjabkova s jeho americkou kolegyní Wendy Shermanovou, která v Bruselu povede americkou delegaci. Schůzka výrazný posun nepřinesla a podle Rjabkova bude mít Moskva po středě důležité podklady pro rozhodnutí, zda v rozhovorech pokračovat a zda jí mohou něco přinést.
Spojenci přitom hodlají jednotně odmítnout klíčové ruské požadavky, jimiž Moskva podmiňuje snížení napětí u hranic se svým západním sousedem. Šéf NATO Jens Stoltenberg i proto neočekává, že by se postoje obou stran výrazně sblížily a chce spíše získat příslib dalších jednání. NATO se podle něj musí připravit i na možnost, že Rusko pokračování rozhovorů odmítne a rozhodne se pro invazi, kterou v současnosti vylučuje. Aliance je v tom případě připravena sáhnout k tvrdým ekonomickým sankcím.
O výsledcích rozhovorů chce Stoltenberg ještě ve středu večer informovat na neformálním jednání ministrů obrany zemí EU ve francouzském Brestu.