Bolševický svátek

Výročí VŘSR: V Minsku obnovili Leninův pomník, není kam klást kytky

Bolševický svátek
Výročí VŘSR: V Minsku obnovili Leninův pomník, není kam klást kytky

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V Minsku byl v pondělí, v den výročí bolševické revoluce z roku 1917, slavnostně odhalen opravený památník jejímu vůdci, Vladimíru Iljiči Leninovi. Pomník se vrátil na dřívější místo před továrnou na výrobu traktorů. Ceremonie se zúčastnilo okolo 500 lidí, uvedla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Při akci byl podle serveru Tut.by zadržen vůdce opoziční organizace Mladá fronta (Malady front) Zmicer Daškevič, který na odhalení sochy reagoval výkřiky „hanba“. Po sepsání protokolu ho policie propustila.

Od rozpadu Sovětského svazu byla Leninova socha umístěna v areálu továrny. Na dřívější „sovětské“ místo se vrátila prý na žádost zasloužilých pracovníků a komunistů. „Říkali, že brzy bude svátek, ale není kam klást kytice. Po posouzení jsme se rozhodli vrátit památník na původní místo. Může ho teď vidět kdokoli, nejen dělníci,“ řekl náměstek ředitele traktorové továrny MTZ Andrej Suslenkov.

ILUSTRAČNÍ FOTO - SHUTTERSTOCK

Na rozdíl od Ruska, kde prezident Vladimir Putin nahradil oslavy výročí bolševické revoluce novým svátkem národní jednoty, v Bělorusku zůstává 7. listopad státním svátkem jako za sovětských dob. K hlavnímu Leninovu pomníku u sídla vlády, kde od rána hrál vojenský orchestr, kladli květy komunisté, zástupci úřadů či představitelé pracovních a studentských kolektivů.

Prezident Alexandr Lukašenko se ve zdravici při této příležitosti přihlásil k odkazu bolševické revoluce, sahajícího od rovnoprávnosti po dobývání kosmu, a zdůraznil hrdost nad pracovními úspěchy, válečným hrdinstvím a vědeckými objevy sovětských dob. Prohlásil, že zkušenosti předchozích generací se snaží rozvíjet současné Bělorusko.

Opozice si naopak u sídla tajné policie KGB připomněla památku obětí komunismu. Mezi portréty obětí se objevily i podobizny Lukašenkových odpůrců, kteří na přelomu let 1999 a 2000 beze stopy zmizeli. I v tomto případu policisté sepisovali s opozičníky protokoly.

,

7. listopadu 2016