Median: ANO stagnuje, KSČM klesá, těží z toho Okamura
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Favoritem sněmovních voleb je podle nejnovějšího modelu agentury Median stále hnutí ANO, jeho podpora ale stagnuje okolo 27 procent hlasů. Druhá ČSSD by získala 13,5 procenta hlasujících, jen o jedno procento méně pak komunisté. Okamurova SPD má šanci získat až 10 % hlasů. Průzkum se konal v poměrně dlouhém období, od 28. srpna do 25. září. V průběhu sběru dat (6. září) došlo k vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) k trestnímu stíhání. Není tak jasné, jak moc tato událost výsledky průzkumu ovlivnila.
Výzkumu se zúčastnilo celkem 1 243 respondentů starších 18 let. K volbám plánuje jít 62 % z nich. O tom koho a zda nakonec budou vůbec volit je ale pevně rozhodnuto jen 49 % z těch, kteří chtějí volit. 34 % respondentů uvedlo, že volit určitě nebudou.
Respondenti měli v průzkumu možnost uvést všechny strany, o jejichž volbě uvažují. Hnutí ANO tak má podle průzkumu potenciál zisku až 32 %, pevně rozhodnuto ho volit je 19 % respondentů. U ČSSD se rozptyl pohybuje od 9 % do 19 %, komunisté mají voliče jistější (9,5 % – 14 %).
Podpora hnutí ANO a ČSSD se v posledních měsících příliš nemění. Pokračuje ale pozvolný propad KSČM a proti poslednímu měsíci klesla podpora TOP 09.
„Z uvolnění části protestních hlasů KSČM a stagnace ANO těží SPD Tomia Okamury, která stále mírně roste a aktuálně by dostala okolo 6,5 procenta hlasů,“ uvádí Daniel Prokop z agentury Median. Volební potenciál má SPD 10%. Oproti minulému měření také výrazně vzrostla podpora Pirátů, kteří posílili mezi mladšími voliči do 35 let, což jde podle autorů průzkumu mimo jiné na úkor TOP 09.
Pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny by překonalo celkem osm stran, včetně Pirátů či hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Naopak Starostové ani Zelení by žádné sněmovní křeslo nezískali.
- 1) Pokud by se nyní konaly volby do Poslanecké sněmovny, šel/šla byste volit?
- 2) Kterou stranu nebo hnutí byste nejspíše volil(a), pokud byste v současnosti šel / šla k volbám do Poslanecké sněmovny?
- 3) Představte si, že by se v horizontu jednoho měsíce opravdu konaly volby do Poslanecké sněmovny. Nakolik jste si jistý/á, že byste v případě své účasti volil(a) právě tuto stranu?
- 4) Můžete prosím uvést všechny strany, o jejichž volbě byste uvažoval(a)?
- 5) Kterou stranu nebo hnutí jste volil(a) při volbách do Poslanecké sněmovny, které proběhly v říjnu 2013?
Na čtvrtém místě by skončila ODS s 9,5 procenty, maximální potenciál má 12,5 %. TOP 09 výzkum přisuzuje sedm procent, SPD o půl procentního bodu méně. Piráti a lidovci mají shodně šanci na zisk šesti procent hlasů.
Bez zastoupení ve Sněmovně by podle Medianu zůstali Starostové, Zelení i Svobodní. STAN by mohl získat čtyři procenta hlasů, Zelení 2,5 procenta a Svobodní dvě procenta.
Aktuální volební potenciál KSČM se podle Prokopa pohybuje pod hladinou zisku z roku 2013, kdy komunistům dalo hlas 14,9 procenta voličů. Naopak roste počet lidí, kteří zvažují volbu SPD, Pirátů a Starostů. „Tyto strany a také TOP 09 mají ale jádro voličů pod pěti procenty a není tak zcela jisté, že se do Sněmovny musí dostat,“ upozornil Prokop.