Republika biřiců a drábů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pozoruhodná symbióza dvou údajných rivalů ČSSD a ANO se předvedla na včerejším zdravotním výboru ve sněmovně. Projednával se zákon o vzdělávání lékařů, který nařizuje soukromým lékařům povinné stáže v nemocnicích a mladým absolventům po atestaci pětileté smlouvy s tuzemskými nemocnicemi. Návrh zákona vyšel z dílny ministra Svatopluka Němečka (ČSSD), ohnivými slovy ho před kolegy poslanci hájili David Kasal a Rostislav Vyzula (oba ANO).1
Představa, že se Němeček s šéfem ANO Andrejem Babišem k smrti nenávidí a navzájem si dělají všechny možné naschvály, najednou tála jako jarní sníh. Není to snadné pochopit. Němeček s Babišem se dosud opravdu častovali urážkami nejtvrdšího kalibru.
Dva dny roboty měsíčně
Vysvětlení se musí hledat v obecné rovině. Koalice ČSSD a ANO nevznikla pouze náhodou nebo jako nezbytný svazek, při kterém oba partneři skřípou zuby. Někdy se zájmy strany hájící práva skromných zaměstnanců a hnutí mocného miliardáře prostě shodují. Oba partneři bok po boku hájí pokladny EET, jež umožní špiclovat živnostníky vteřinu po vteřině pod záminkou, že je třeba zařídit, aby odvedli státu, co je státní. Teď se připravuje zákon, podle kterého je třeba zajistit personál v českém zdravotnictví, zvláště v nemocnicích. Nejsnadnější je očividně nařídit těm lékařům, kteří v nemocnicích nepracují, aby tam občas přišli na výpomoc. „Stáž by mohla mít například formu semináře, výkonu na operačním sálu nebo pohotovostní služby. Mohlo by se jednat třeba o dva dny v měsíci,“ popsal podmínky plánované robotní povinnosti Kasal. Podmínky ovšem nebudou zakotveny v zákoně, rozhodne o nich podle svého uvážení ministerská a krajská vrchnost.
Není třeba pochybovat, že obě strany budou Němečkův plán prosazovat se stejnou razancí a bez ohledu na racionální argumenty jako pokladny EET. Bude ještě záležet na lidovcích, jejichž poslanci se s plánem seznámili až na jednání výboru a hned se proti němu začali bouřit. Zatím se zdá, že budou neústupnější než při EET. Také proti pokladnám měli námitky, nakon1e1c je však vyměnili za výhody pro své klienty, třeba pro zemědělce, jimž ministr Marian Jurečka vymohl odklad.
Praktici hlásí stávku
Také proto se ve středu jednání na výboru zaseklo a pokračovat bude až za týden. Z pohledu vládního tandemu je to nemilá komplikace. Musí se rozhodnout, jestli budou lidovce přemlouvat a nabízet za jejich souhlas protihodnotu, anebo jestli prostě domluví pár potřebných hlasů od předsedy KSČM Vojtěcha Filipa.
Rozhodování o dalším postupu je o to těžší, že lékaři mají problém s vyhlídkou sestupu ve společenském žebříčku na úroveň poddaných. Veškeré protesty živnostníkům v boji s EET nepomohly, doktoři se však dokážou lépe zorganizovat. Proti povinným „stážím“ už vystoupila Česká lékařská komora, Sdružení ambulantních specialistů, dětští lékaři a nakonec vůbec nejvlivnější Sdružení praktických lékařů, kteří oznámili stávku na třetí týden v září. Kdo jiný než praktik může běžným občanům před krajskými volbami lépe vysvětlit, jakou stranu určitě nevolit?
Babišovi drábové a Sobotkovi biřici
ANO a ČSSD chtějí společně posílat úřední osoby na nepoctivé živnostníky a zřejmě také na doktory, kteří nepřijdou robotovat. To vzbuzuje otázku, jestli se tyto strany, zaměřené na posilování státní kontroly nad občany, vůbec něčím liší. Rozdíl je možné přiblížit ještě tak připomenutím, jak se lišily dvě profese dohledu nad obyvatelstvem ve feudálních dobách, tedy profese drába a biřice. Podle výkladových slovníků je dráb ozbrojený panský sluha, který dohlíží na poddané. Biřic je něco podobného, v detailu ale bývá popisován jako úřední osoba, která prosazuje rozhodnutí soudu či státu. Dalo by se předpokládat, že uherský magnát Babiš dává přednost panským sluhům čili drábům, zatímco se státem úzce propojená ČSSD raději využije úřední služby biřiců.