KULTURNÍ TIPY LUKÁŠE NOVOSADA

Premiéry velké, malé, známé i překvapivé

KULTURNÍ TIPY LUKÁŠE NOVOSADA
Premiéry velké, malé, známé i překvapivé

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Inovace bez legrace, cirkulace

Děje se čtyřiadvacátý ročník plzeňského festivalu Divadlo. Je to přehlídka přivážející pozoruhodné zahraniční kousky, které tu tak díky ní jsou k vidění aspoň jedinkrát. Přitom není omezena jazykem ani žánrem. Divadelní rámec samozřejmě dávno přerostl k jiným médiím, letos tak možno absolvovat například výstavu polského divadelního plakátu, příhodně besedu o současném tureckém divadle nebo filmy k divadlu přesahující (komedii Akiho Kaurismäkiho Hamlet podniká, která klasický podklad používá k přehlídce finských reálií poloviny 80. let). Ale samozřejmě: k mání je krom českých produkcí třeba vratislavské Mýcení Thomase Bernharda v režii klasika Krystiana Lupy, krakovský Hamlet Krzysztofa Garbaczewského, moskevský (M)učedník (Marius von Mayenburg) Kirilla Serebrennikova nebo budapešťská Hanebnost podle románu J. M. Coetzeeho. Nutno vidět, všechno.

Festival Divadlo trvá do 14. září. Podrobné informace k programu na stránkách: www.festivaldivadlo.cz

Návraty pořádků šílence z pouště

Už jsou to čtyři roky, co nějaký film naposled stál na jménu a výkonu Mela Gibsona. Od té doby natočil jenom pokračování hitů někoho jiného, v nichž se spokojil s vedlejší rolí. (Pravda, ve třetím díle Nepostradatelných hrál hlavního padoucha, ale hlavní pozornost byl upřena na Sylvestera Stallona coby autora konceptu „superhvězdně obsazené střílečky“.) Za ty roky Gibson zestárl a pořád ještě se snažil urovnat svou pověst, pošramocenou skandály s partnerkami. Teď se odhodlal k návratu ve snímku Ve jménu otce. Hraje známou šarži: osamoceného alkoholika, jehož společnost vyloučila ze svých řad, který však v sobě skrývá schopnosti, o nichž jeho okolí netuší – především se sám uprostřed pouště dokáže porvat o přežití a ochránit ženu, která se mu svěří (tentokrát dceru). Zjevně oddechovka se známými přívěsky. Ale co. Jdi na to, Mele, chyběls nám tady.

Režie: Jean-François Richet
Scénář: Peter Craig, Andrea Berloffová
Kamera: Robert Gantz
Hrají: Mel Gibson, Erin Moriartyová, Diego Luna, William H. Macy a další.
V kinech od 15. září.

- Foto: Lionsgate

Svých ve sférách vítá premiéra

Případy, že některá ze světových hvězd klasického výtvarného umění má v tuzemsku teprve svou první výstavu, nejsou zřídkavé. Přesto jsou vždycky překvapením. Vždyť jak se to zrovna této mohlo stát? Teď třeba Henrimu Rousseauovi, jehož zatímní tuzemské skóre je obzvlášť s podivem, protože jeho tvorba ovlivňovala zdejší tvůrce (Kamila Lhotáka, Jiřího Koláře, Josefa Čapka), dokonce jeho obrazy ve 20. letech pořizovala československá vláda pro tehdejší Moderní galerii. Dnes jeho postavu Celníka s paletou a s lodí ověšenou vlajkami v pozadí zná z Národní galerie či z reprodukcí na školních chodbách kdekdo. Kromě známého portrétu ale jsou k vidění díla s exotickými výjevy z džungle (Zaklínačka hadůBoj tygra s buvolem), ženské portréty (Portrét paní M.), zátiší (Růžová svíce) i naivní krajiny (Továrna na židle v AlfortvilleAlej v parku v Saint-Cloud).

Výstava Celník Rousseau: Malířův ztracený ráj začíná 15. září. K vidění je v paláci Kinských na Staroměstském náměstí do 15. ledna.
Autoři koncepce: Gabriella Belli, Guy Cogeval
Kurátorka výstavy: Kristýna Brožová
www.ngprague.cz

Z výstavy Celník Rousseau: Malířův ztracený ráj. Obraz Válka (Jízda sváru); cca 1894, olej, plátno, Paris, Musée d’Orsay (výřez). - Foto: Národní galerie

Dopady očekávaného výročí

V říjnu oslaví Divadlo Járy Cimrmana abrahámoviny; sice jsou připomínány celý rok, ale 50. narozeniny má soubor fakticky právě až na podzim. Už se kolem nich roztáčí kolotoč: třeba lze hlasovat na internetu o nejoblíbenější hlášku divadla (ty nejlepší ve výběru jistěže nejsou) anebo si číst v čerstvé vzpomínkové knížce někdejších i současných členů ansámblu. Obsah nepřekvapí: je to směs fotografií a dojatých a veselých vzpomínek ze zákulisí i soubor hereckých životopisů dávných účinkujících (například Jiřího Menzela, Jiřího Stivína, Oldřicha Ungera) i nováčků (Vojtěcha Kotka, Miroslava Táborského). Kniha je uvedena dlouhým dopisem Zdeňka Svěráka Ladislavu Smoljakovi, v němž je líčen život po Smoljakově skonu. Co je podstatné: ze všech dosud vydaných čísel o divadle se právě v tomto nejvíc vzpomíná třetí zakladatel divadla, Jiří Šebánek. No konečně.

Zdeněk Svěrák a kolegové: Půlstoletí s Cimrmanem. Legendární divadlo z odvrácené strany. Vydalo nakladatelství Paseka roku 2016. 128 s. 329 Kč.