Wilderse vyšetřovaly tajné služby. Kvůli vlivu „izraelských faktorů“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Šéf nizozemské národovecké pravice Geert Wilders se v minulosti ocitl „v hledáčku“ tajných služeb. Politika, který je nyní favoritem nadcházejících parlamentních voleb, prověřovaly kvůli „ovlivnění izraelskými faktory“ a jeho vazbám na tuto zemi. Informoval o tom v neděli izraelský list Haaretz s odkazem na místní média.
Tajné služby zajímaly „vazby na Izrael a jejich možný vliv na Wildersovu loajalitu“ vůči Nizozemsku. Důvodem vyšetřování předsedy protiislámské Strany pro svobodu (PVV) byla obava z jeho ovlivnění „izraelskými faktory“. S takovým zjištěním přišel podle Haaretzu nizozemský deník De Volkskrant.
Přestože prověřování probíhalo v letech 2009 až 2010, není jasné, s jakým výsledkem skončilo. Patrně ale souvisí s jeho návštěvou Izraele v roce 2008, během které se setkal se současným ředitelem politicko-vojenské kanceláře ministra obrany Izraele Amosem Giladem.
Haaretz upozornil, že vyšetřování aktivního politika je v Nizozemsku ojedinělou záležitostí, a tajné služby k tomu proto musely mít závažné podezření. Wilders se zároveň pravidelně schází s izraelským ambasadorem v Nizozemsku.
Nejedná se o jedinou záležitost, kvůli které Geert Wilders v posledních dnech vzbudil pozornost. Předseda Strany pro svobodu čelí obvinění z diskriminace a podněcování k rasové nenávisti. Během veřejného vystoupení před dvěma lety označil běžence z Maroka za „špínu“ a slíbil snížit jejich počet v Nizozemsku. Verdikt by měl padnout 9. prosince.
To je pouze čtvrt roku před parlamentními volbami, které čekají Nizozemsko v březnu příštího roku. V nich mají největší naději na vítězství právě Wildersova Strana pro svobodu a konzervativní Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho.