Tisíce rozzlobených členů procitly: Macronovo hnutí není demokratické
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nedávno zvolený francouzský prezident Emmanuel Macron narychlo vytvořil politicky nesourodé hnutí Republika v pohybu (REM), aby mohl sestavit svou novou vládu, která by měla podporu parlamentu. V červnových volbách hnutí, do kterého přeběhli politici od komunistů po konzervativce, drtivě zvítězilo nad etablovanými stranami. Teď, po několika týdnech, se ale bude muset Macron vypořádat s prvním odbojem. Údajně až tisíce stoupenců totiž už vystřízlivělo a zjistilo, že Republika v pohybu není tak demokratické hnutí, jak si mysleli. Na odboj, zřejmě z nižších pater hnutí, upozorňuje deník Le Figaro.
„Rozhněvaní chodci“, jak se označují, odvozeně od názvu hnutí (Macronovo hnutí se začalo v češtině překládat jako Republika v pohybu, doslova ale Republika v (na) pochodu. Odtud tedy členové hnutí jako chodci, resp. pochodující), jsou zklamaní vývojem v hnutí, které podle nich je málo demokratické.
Politický nováček a mluvčí „kolektivu rozhněvaných chodců“ Tiphaine Beaulieuová říká, že čítají až 3000 členů REM. Kritizují nedostatek konzultací se základnou hnutí a mají pocit, že členové mají malý vliv na rozhodování hnutí. V úterý by měli představitelé „odboje“ dorazit na jednání do sídla REM v Paříži. Rozhněvaní chodci měli snahu na sebe upozornit i na sobotní konferenci REM pod vedením premiéra Edouarda Philippeho, ale zřejmě bez výsledku.
Středoškolská učitelka Beaulieuová z Brestu uvěřila obrodě politiky, kterou sliboval Macron a vrhla se letos do politiky. Zakládala místní výbory hnutí a nadšeně se všemožně angažovala. Po několika měsících ale zjistila, že do vedení se dostali arogantní a všeho schopní lidé, kteří nadšence jako ona převálcovali a na názory členů se v REM nehledí. „Stále věřím v Macronovo hnutí, nechala se ale slyšet pro server letelegramme.fr Beaulieuová, která doufá, že její představa a snaha uspěje.
Deník Le Figaro tvrdí, že Macron by mohl o tyto své dříve horlivé stoupence a členy také přijít. Převážně se však jedná o členy na nižších úrovní hnutí, prezidenta jejich odchod a protesty nemohou nijak ohrozit. Odboj ale může trochu narušit Macronův pečlivě pěstovaný mediální obraz.
Vystřízlivění z prvotního nadšení se dostalo i řadě už nyní bývalých členů hnutí ANO Andreje Babiše. Ten nedávno prohlásil, že se Macron jeho hnutím ANO nechal také inspirovat, když spolu ještě před vznikem REM mluvili.