Komentář Ondřeje Štindla

Naivní kavárník Kobza v roli Babišova vyhazovače

Komentář Ondřeje Štindla
Naivní kavárník Kobza v roli Babišova vyhazovače

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Velká aféra se ve čtvrtek strhla v našem virtuálním světě. Andrej Babiš dělal u příležitosti spuštění EET propagační šňůru po pražských podnicích, aby vstoupil v kontakt s lidem, vyslechl od něj, jak je nový systém správný, případně nějaké ty drobné stížnosti, jež by mohl rychle vyřídit se svou pověstnou rázností a díky své neukojitelné potřebě makat. To vše před zástupci médií. Jedno takové zastavení proběhlo v pražské kavárně Neustadt.

O akci, jejíž zachycení vyžaduje značné umění vládnout perem, ovšem nemůže referovat každý jouda, jasná věc. Akce byla jen pro zvané. Zájem zúčastnit se měl týdeník Respekt – docela pochopitelně, nejmocnější muž v zemi zavítá do jednoho z center „hipsterství“, do podniku, který vlastní Ondřej Kobza, angažovaný podnikatel, jenž mimo jiné sehrál výraznou roli při proměně části pražských Vršovic v centrum alternativního nočního života, rozmísťoval piana v ulicích a tak dále a tak podobně. Babišovu týmu se ale Respekt jaksi nevešel – nebo ho tam nechtěli. K fotografovi se ta informace nějak nedonesla, na místo přišel. Bylo na majiteli Kobzovi, aby mu sdělil, že jeho přítomnost je nevítaná, měl by jít pryč a nedělat vlny.

Část pražské společnosti tou událostí, která může působit jako úplná prkotina, včera žila. Ne ani tolik proto, že někam nepustili fotografa, ale kvůli Ondřeji Kobzovi. Člověk, který je vnímán jako symbol nového, altruistického, na kulturu zaměřeného podnikání, posloužil jako „dveřník“ mocného muže, který asociuje zcela jiné hodnoty. Kobza se brání, Andreje Babiše k sobě pozval proto, aby mu mohl od plic říci, co si o EET myslí.

Klidně to vysvětlení přijmu, ale domnívám se, že vyjadřuje taky velikou naivitu. A člověk, který se ve veřejném prostoru hodně a s velkou chutí pohybuje, by takhle naivní být neměl. Měl by vědět, že projevuje-li nějaké vyšší ambice, než je zisk, bude také přísněji souzen – k tomuhle druhu popularity to patří. Jestli si Ondřej Kobza myslel, že může Babišovu PR mašinerii rozvrátit nějak zevnitř, byla to bláhovost, měl mimo jiné vědět, že se tak může dostat do situací, v nichž mu nebude dobře a které na něj budou vrhat nepříjemné světlo, ukážou ho jako pragmatika, který prostě potřebuje vycházet s mocí dobře. A hlavně. Ten Kobzův deklarovaný cíl za tohle riziko nestál. Nanejvýš mohl beztak populárnímu kavárníkovi přinést další krátkodobou popularitu. Nic víc. Nebo si Ondřej Kobza skutečně myslí, že Babiš všechny možné výhrady proti EET neslyšel už dřív, že situace vyžaduje jen to, aby mu někdo vysvětlil, jak se v reálu věci mají? Tady se už možná k naivitě přidává přemrštěná víra ve vlastní schopnosti.

2. prosince 2016