„Masaryk byl taky uprchlík.“ Babišův názorový veletoč žehlí ČSSD
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Premiér Andrej Babiš (ANO) dává ruce pryč od rozhodnutí své vlády a svých ministrů podpořit globální pakt o uprchlících. Na Facebooku i v rozhovoru do pondělního Práva zdůrazňoval svůj postoj, kterým se staví do role odmítače migrantů i uprchlíků. Za názorový veletoč a alibismus jej v úterý kritizovala opozice a nakonec vysvětlovala postoj vlády k paktu hlavně koaliční ČSSD. Jejího ministra zahraničí Tomáše Petříčka nyní Babiš označil za toho, „kdo má naprosto jiný názor než on.“
Odpovědnost za rozhodnutí vlády pakt podpořit svaluje Babiš na ČSSD. Byla to přitom jeho vláda a jeho ministři, kdo rozhodl pakt podpořit, protože ČSSD má pouze menšinu pěti členů v patnáctičlenné Babišově vládě. „Ministr zahraničí a hlavně předseda ČSSD Jan Hamáček si následně v rámci jednání vyargumentovali a prosadili, že ČR odsouhlasí tu včera odhlasovanou zprávu komisaře UNHCR o uprchlících, což je pouze právně nezávazná rezoluce Úřadu vysokého komisaře, která je v souladu se Ženevskou konvencí z roku 1951 a která nemá absolutně žádný vliv ani dopad na migrační politiku vlády,“ uvedl přesto Babiš v úterý na Facebooku.
Na rozpor Babišových slov a konání vlády upozornily v úterý i opoziční ODS či SPD. „Něco jiného říká a jinak koná. To už sice víme dávno, ale to neznamená, že se s tím smíříme,“ prohlásila poslankyně ODS Zuzana Majerová Zahradníková. Předseda ODS Petr Fiala upozornil na zmatečnou zahraničí politiku, to také bylo základem kritiky z řad ODS. „Vláda velmi poškozuje zájmy ČR. Zahraniční politika musí být srozumitelná a konzistentní. V těchto dnech jsme svědky absurdní debaty vlády o postoji k paktu o migraci a k paktu o přijímání uprchlíků. Situace překračuje běžnou míru chaosu, který v české zahraniční politice panuje,“ uvedl Fiala v úterý. Fiala rovněž upozornil, že v návrhu usnesení vlády, který předložilo ministerstvo zahraničí, Petříčkův resort požadoval, aby se čeští zástupci v OSN během hlasování o paktu o přijímání uprchlíků zdrželi. Vláda pak odsouhlasila aktivní podporu paktu.
Podobně hovořilo i opoziční a protiimigračně laděné SPD, které ale jádro problému vidí v samotné podpoře uprchlického paktu. „Proč pan premiér říká něco jiného, než ve skutečnosti koná?“ řekl ve sněmovně předseda SPD Tomio Okamura. Ten v souvislosti s premiérovým vyjádřením obvinil Babiše ze lži a SPD v úterý prosazovala, aby se o podpoře uprchlického paktu jednalo ve sněmovně. Snahu zablokovaly svými hlasy ANO a ČSSD.
Na plénu sněmovny tak na podporu rozhodnutí vlády vystupovali hlavně politici ČSSD, ministr vnitra Jan Hamáček a šéf diplomacie Tomáš Petříček. Premiér Babiš strávil den ve Vídni na Fóru Evropa – Afrika. Hamáček zdůraznil, že vláda odmítla migrační pakt, i když dala paktu o uprchlictví zelenou. A byl i emotivní. „Když v tomto roce slavíme sto let republiky, Masaryk byl taky uprchlík a možná, že kdyby v Paříži tehdy přemýšleli jako tady dneska, tak ho šupem vrátili do Vídně, mohli ho zavřít, nebo zastřelit a mluvili jsme tady německy,“ řekl Hamáček.
Valné shromáždění OSN přijalo pakt o uprchlících v pondělí, Česko právně nezávazný dokument posilující mezinárodní spolupráci podpořilo. Babiš dříve uvedl, že vedle odlišného paktu o migraci nesouhlasí ani s dokumentem o uprchlících. „Osobně mám na věc naprosto jiný názor než ministr zahraničí (Tomáš Petříček z ČSSD),“ napsal v úterý na facebooku. Vláda v pondělí uprchlický pakt podpořila, na rozdíl od migračního paktu.
„Pan premiér mluvil za sebe, nicméně vláda se včera shodla na dvou usneseních. Odsouhlasila, aby ČR hlasovala pro pakt o uprchlících a proti paktu o migraci. Usnesení zavázalo ministerstvo zahraničí vydat pokyn k hlasování proti migračnímu patku a podpořit rezoluci k uprchlíkům,“ řekl Petříček deníku Echo24 s tím, že pakt o uprchlících nepřináší nic, co by Česko směrem k uprchlíkům už nyní nedělalo, a z paktu nevyplývají žádné závazky ani nové povinnosti.