Český průmysl v lednu meziročně rostl o 0,9 procenta, oproti prosinci se propadl
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Český průmysl v lednu zpomalil meziroční nárůst na 0,9 procenta z prosincových 2,5 procenta. K růstu nejvíce přispěla produkce kovových výrobků a také výroba chemických látek. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání byla průmyslová produkce v ČR v lednu nižší o 0,4 procenta.
„Navzdory všem překážkám se průmysl jako celek zatím drží. V lednu, podobně jako koncem loňského roku, průmyslová produkce mírně rostla. Můžeme to považovat za dobrý výsledek, neboť čísla srovnáváme s lednem roku 2020, kdy hospodářství v Česku ještě běželo standardně,“ uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
Výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků se proti loňskému lednu zvýšila o 4,2 procenta, produkce chemických látek a přípravků téměř o deset procent, výroba elektrických zařízení rostla o čtyři procenta. Naopak o více než pětinu klesla výroba nápojů, o šest procent nižší byla produkce potravin, opravy a instalace strojů a zařízení pak klesly zhruba o deset procent.
Vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová upozornila, že výkon průmyslu v lednu ve srovnání se silným prosincem mírně poklesl. „Odvětví, která tradičně k růstu produkce přispívají nejvíce, v lednu vykázala dokonce mírný meziroční pokles. Výrazný pokles produkce v nápojovém průmyslu pak dlouhodobě odráží sníženou poptávku v důsledku pandemie,“ uvedla Doležalová.
Hodnota nových zakázek v lednu meziročně klesla o 4,6 procenta. Zakázky ze zahraničí se zvýšily o 5,5 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky klesly téměř o čtvrtinu. „Meziroční pokles byl ovlivněn zejména vysokou srovnávací základnou z ledna 2020, kdy byly uzavřeny dlouhodobé zakázky ve vysoké hodnotě,“ uvedli statistici.
Průmyslové podniky v lednu zaměstnávaly o 3,5 procenta lidí méně než o rok dříve, průměrná mzda zaměstnanců zůstala na stejné úrovni.