První vakcina bude distribuována v lednu, očekává Evropská agentura pro léčivé přípravky
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) plánuje vydat příznivé stanovisko k první vakcíně proti čínskému koronaviru „do konce roku“ s distrubucí „od ledna.“ Uvedl to podle agentury AFP a deníku Le Figaro v sobotu její odcházející ředitel Guido Rasi v rozhovoru v italských hospodářských novinách Il Sole 24 Ore. „Pokud budou data solidní, budeme moci dát první vakcíně zelenou do konce roku a zahájit distribuci od ledna,“ řekl Rasi. EMA je odpovědná za povolování a kontrolu léčiv v EU.
EMA, která očekává „šest nebo sedm“ různých vakcín dostupných v roce 2021, obdržela v pátek „první klinické údaje od společnosti Pfizer pro svou vakcínu,“ řekl dále Rasi. „Obdrželi jsme také předklinická data od společnosti AstraZeneca, ty z testů na zvířatech, které se již hodnotí, a nakonec jsme měli několik diskusí s (biotechnologickou firmou) Modernou," dodal odcházející šéf EMA.
Pokud by došlo k uvedení vakcíny na trh v lednu, budou její první účinky na šíření viru „patrné za pět až šest měsíců, spíše v létě. „Je zřejmé, že nebude možné očkovat všechny, ale začneme s nejexponovanějšími kategoriemi, jako jsou senioři a zdravotníci, kteří by tak blokovali přenos,“ uvedl Rasi.
Rasi se domnívá, že je nutné očkovat více než polovinu evropské populace, aby se eliminovala pandemie, což si vyžádá nejméně 500 milionů dávek v Evropě. K očkování všech obyvatel bude potřeba nejméně rok. "Pokud vše proběhne dobře, na konci roku 2021 budeme dostatečně očkováni,“ dodává Rasi.