Facebook zablokoval příspěvek historika Blažka o kandidátovi na prezidenta Pavlovi
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Sociální síť Facebook podle historika Petra Blažka zablokovala jeho příspěvek z 22. října, ve kterém se vyjadřoval k novým informacím o minulosti Petra Pavla, generála ve výslužbě a kandidáta na prezidenta. „V příspěvku nebylo jediné vulgární slovo, byly tam pouze citáty, odkaz na článek a moje hodnocení jejich věrohodnosti podle archivních pramenů,“ uvedl Blažek.
„Váš příspěvek porušuje naše zásady komunity týkající se spamu,“ uvedl Facebook k odstraněnému historikovu postu. Je pravděpodobné, že k odstranění příspěvku došlo potom, co ho velké množství uživatelů sociální sítě nahlásilo.
Příspěvek pojednával o informacích, které pro deník Právo uvedl bývalý spolužák Petra Pavla z elitní školy pro zpravodajské důstojníky z doby komunismu Pavel Beneš. Podle Beneše byli ve škole cvičeni na agenty v diplomatickém prostředí, tedy lidově špiony operující v demokratických zemích pod rouškou diplomacie. Sám Pavel ale tvrdil, že měl být výsadkář průzkumník a vůbec o své minulosti mlžil. Benešova slova odmítl Pavel s tím, že souvisí s jeho rostoucími preferencemi před prezidentskou volbou. Na minulost Petra Pavla jako první upozornil Týdeník Echo, více jsme o tom psali zde.
„Facebook mi dnes smazal příspěvek, ve kterém jsem napsal o vzpomínkách Pavla Beneše, bývalého spolužáka Petra Pavla z kurzu pořádaného komunistickou vojenskou rozvědkou. Publikovány byly na portálu Novinky.cz. V příspěvku nebylo jediné vulgární slovo, byly tam pouze citáty, odkaz na článek a moje hodnocení jejich věrohodnosti podle archivních pramenů. Článek sdílelo hodně lidí, proto vysvětluji, proč najednou zmizel,“ uvedl Blažek. Později dodal, že se proti kroku Facebooku odvolal, ale nedočkal se zatím od Facebooku žádné reakce.
„Je to vůbec poprvé, kdy mi Facebook něco smazal, ale podobný přístup mi vadil už v minulosti v jiných analogických případech. Takovéto zasahovaní soukromé firmy do debaty o prezidentských kandidátech ukazuje, že je na místě přemýšlet, jak nastavit ze strany státu podmínky podnikání pro firmy provozující sociální sítě tak, aby z nich nebyly proslulé jámy pamětnice jako z Orwellova románu 1984,“ uvedl Blažek s odkazem na „paměťové díry“, ve kterých končí v dystopickém románu 1984 všechny informace, které jsou pro vládnoucí vrstvu nepohodlné.
„Je to pro mne také impuls, abych se věnoval komunistické minulosti Petra Pavla daleko intenzivněji,“ dodal Blažek.
Na zmizení příspěvku upozornila i organizace Společnost pro obranu svobody projevu. „FB cenzuruje ve prospěch generála Pavla?“ ptá se organizace rétoricky.
FB cenzuruje ve prospěch generála Pavla? Dnes smazal příspěvek historikovi Petru Blažkovi z Ústavu pro studium totalitních režimů, kde píše o vzpomínkách bývalého spolužáka Petra Pavla z kurzu pořádaného komunistickou vojenskou rozvědkou. pic.twitter.com/VKjKgzBniw
— Společnost pro obranu svobody projevu (@SOS_projevu) October 23, 2022
Pavel se s postupující prezidentskou kampaní stává čím dál častěji středem kontroverze. V září se objevila zpráva, podle které Pavel spolupracuje v rámci kampaně se slovenským marketingovým expertem Michalem Repou. Repa má za sebou mnoho úspěšných kampaní, například i pro slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou. Ta s ním ale spolupráci ukončila v roce 2019, když jeho agentura Shaviv Strategy and Campaigns začala být spojována s proruským pučem v Černé Hoře. Více jsme o tom psali zde.